X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Obchody 38. Rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 07:12
Dziś w Gdańsku odbędą się uroczystości związane z 38. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych, których organizatorem jest Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. W wydarzeniu weźmie udział między innymi prezydent Andrzej Duda. 
Audio
  • Obchody 38. Rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku. Relacja Dawida Grygorcewicza (IAR)
Gdańsk 1980-08-31. W Stoczni im. Lenina w Gdańsku podpisano porozumienie między przedstawicielami międzyzakładowego komitetu strajkowego pod przewodnictwem Lecha Wałęsy i komisją rządową
Gdańsk 1980-08-31. W Stoczni im. Lenina w Gdańsku podpisano porozumienie między przedstawicielami międzyzakładowego komitetu strajkowego pod przewodnictwem Lecha Wałęsy i komisją rządowąFoto: PAP/Zbigniew Trybek
Centralne uroczystości rozpoczną się o godzinie 13.00 od okolicznościowego posiedzenia zarządu gdańskiej „Solidarności” w historycznej Sali BHP, na którym zostaną wręczone odznaczenia i stypendia. Z kolei o godzinie 15.00 pod bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej związkowcy, a także prezydent Andrzej Duda złożą kwiaty. Następnie przejdą do Bazyliki Świętej Brygidy, gdzie wezmą udział w uroczystej mszy świętej. Tegoroczne obchody zakończy wieczorny koncert „Koniec lata z Solidarnością” przed salą BHP. 

Prezes IPN doktor Jarosław Szarek wyjaśnił, że strajki w sierpniu 1980 roku, a następnie podpisanie porozumienia z ówczesnymi władzami były początkiem końca komunizmu. „Polski świat pracy bezkrwawo rozpoczął ostatnie zmaganie z systemem komunistycznym i doprowadził do jego upadku, ale ta droga wiodła właśnie przez Salę BHP i Stocznię Gdańską” - powiedział Jarosław Szarek.

Uczestnik strajku w Zakładach Radiowych Radmor w Gdyni i odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności Roman Knop wspomniał, że podpisaniu porozumień sierpniowych towarzyszyła euforia. Wyjaśnił, że był 31 sierpnia 1980 roku przed wspomnianą bramą Stoczni Gdańskiej, gdy Lech Wałęsa ogłosił zakończenie strajku. - Była wielka radość, ale też ciągle z tyłu głowy były myśli, czy to się stało naprawdę - dodał Roman Knop i powiedział, że zastanawiał się wówczas, czy nie jest to jakiś kolejny podstęp ze strony komunistów.

Podpisanie czterech Porozumień Sierpniowych w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej między strajkującymi robotnikami, a władzami komunistycznymi zakończyło strajki w całym kraju. Pozwoliło między innymi na zarejestrowanie NSZZ „Solidarność”, uwolnienie więźniów politycznych, postawienie pomnika ofiar grudnia 1970 roku, podwyżki pensji, czy przeprowadzenie reform gospodarczych.

tjak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obchody 37. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 11:11
W Gdańsku i w Gdyni rozpoczęły się główne obchody 37. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, na mocy których we wrześniu 1980 roku utworzono Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podziękujmy wszystkim bohaterom i bohaterkom porozumień sierpniowych"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 14:23
Były prezydent Lech Wałęsa i prezydent Słupska Robert Biedroń zaapelowali w czwartek, w 37. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, o solidarność. Biedroń powiedział, że rozmawiał z Wałęsą m.in. o tym, jak zakończyć "wojnę polsko-polską".
rozwiń zwiń