X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jan Karski inspiruje kolejne pokolenia Polaków

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 21:21
Szacunek do człowieka, odwaga i dążenie do prawdy - tymi wartościami kierował się Jan Karski, legendarny emisariusz Państwa Podziemnego. Jego postać jest wzorem dla kolejnych pokoleń, o czym można się było przekonać podczas spotkania "Zainspirowani Janem Karskim. Historie sprzed lat". 
Audio
  • Szymon Pawlak - Karski podkreślał miłość do Polski (IAR)
  • Ewa Junczyk-Ziomecka (PAH): Jan Karski niesłychanie silny moralny kręgosłup
  • Monika Korowajczyk-Sujkowska (PAH): Jan Karski jest mi bardzo bliską postacią
Jan Karski
Jan KarskiFoto: Muzeum Historii Polski/mat. prasowe

Sylwetkę wybitnego Polaka wspominali między innymi - prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego, Ewa Junczyk-Ziomecka, Monika Korowajczyk- Sujkowska z Polskiej Akcji Humanitarnej oraz Szymon Pawlak z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana z Łodzi.

Jak powiedziała Ewa Junczyk-Ziomecka, Jan Karski jest dla niej bohaterem wszech czasów, który wyzwala w człowieku to, co najlepsze. - W momencie, kiedy już człowiek nie może się połapać w rzeczywistości, nie wie, czy coś jest fake newsem czy prawdą, to znając osobowość i życie Karskiego okazuje się, że można żyć inaczej - żyć w taki sposób, że człowiek codziennie rano będzie wiedział czego się trzymać. Karski był człowiekiem, który miał silny, moralny kręgosłup, który pozwalał mu odróżniać dobro od zła - powiedziała Ewa Junczyk-Ziomecka.

Podczas II wojny światowej Jan Karski był kurierem rządu polskiego na uchodźstwie i emisariuszem Państwa Podziemnego. To dzięki niemu świat dowiedział się o zbrodni holocaustu. Zawsze liczył się dla niego człowiek, dlatego jest wielką inspiracją dla działaczy społecznych, takich, jak Monika Korowajczyk-Sujkowska z Polskiej Akcji Humanitarnej. - Dla mnie Jan Karski jest kontynuacją pewnej misji uniwersalnych wartości, mówiących o nadrzędności życia ludzkiego nad innymi wartościami, mówiących o solidarności, odpowiedzialności, dbaniu o los drugiego człowieka. To jest dokładnie to, czym zajmuje się współczesna pomoc humanitarna, dlatego Jan Karski jest mi bliski także z tego względu - powiedziała Monika Korowajczyk-Sujkowska.

Dla Szymona Pawlaka z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana wartości Jana Karskiego stały się drogowskazem w życiu. - Jan Karski przyjaźnił się z między innymi z Władysławem Bartoszewskim i to motto, które nam przekazywał, że warto być przyzwoitym, jest tym, co na co dzień powinniśmy stosować. Uczciwość, prawdomówność, miłość do Ojczyzny - bo Karski zawsze podkreślał swój patriotyzm - te cechy są mi bardzo bliskie - powiedział Szymon Pawlak.

Spotkanie poświęcone sylwetce Jana Karskiego odbyło się w ramach Festiwalu Warszawa Singera.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak