X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Warszawa: pogrzeb gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 16:40
Generał Zbigniew Ścibor-Rylski został pochowany na warszawskich Powązkach. Zmarłego pożegnali: rodzina, przyjaciele, powstańcy warszawscy, przedstawiciele władz i mieszkańcy Warszawy.
Audio
  • Pogrzeb generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego (IAR)

Urnę z prochami generała złożono do rodzinnego grobu.

- Należał do wspaniałej generacji patriotów, uformowanych w niepodległej Rzeczypospolitej. Zapamiętamy Go jako człowieka do końca niestrudzenie niosącego depozyt generacyjnych przeżyć - takimi słowami pożegnał generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego prezydent Andrzej Duda. List prezydenta został odczytany podczas uroczystości pogrzebowych generała. Andrzej Duda napisał też, że generał należał do ostatnich przedstawicieli pokolenia odrodzonej Polski.

Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek podczas mszy pogrzebowej w kościele pod wezwaniem świętego Karola Boromeusza mówił, że 
dla generała Ojczyzna była sprawą "niezwykle drogą”, a słowa, które najlepiej opisują postać generała Ścibora-Rylskiego to "dobry i wierny"

Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Halina Jędrzejewska przypomniała, że bohaterstwo zmarłego przejawiało się nie tylko w czasie okupacji i Powstania Warszawskiego, ale również po wojnie. Halina Jędrzejewska podkreśliła, że Zbigniew Ścibor-Rylski posiadał rzadko spotykaną cechę - kochał ludzi. - Jeśli tylko mógł pomagał ludziom - wspominała. 

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wskazywał, że generał "był wychowany w kulcie Niepodległej i w ogromnym etosie służby". Dodał, że generał był jednym z ostatnich żyjących przywódców Powstania Warszawskiego.

Michał Kochański, wnuk Zbigniewa Ścibora-Rylskiego podkreślał, że tłum na uroczystościach pogrzebowych najlepiej świadczy o tym, jak wielkim i dobrym człowiekiem był generał. Wspominał swojego dziadka jako człowieka troskliwego i silnego, który wielokrotnie powtarzał, że Bóg miał go w opiece oraz że miał szczęśliwe życie. 

Były prezydent Bronisław Komorowski powiedział podczas uroczystości, że żegna generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego jako spełnionego obywatela Polski, żołnierza AK i Państwa Polskiego a także człowieka, który zawsze służył. - Żegnam generała jako symbol pokolenia tragicznie doświadczonego, które przetrwało i przeniosło marzenia o dobrej i wolnej Polsce następnym pokoleniom - mówił Bronisław Komorowski.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że generał Zbigniew Ścibor-Rylski jako pierwszy publicznie przeprosił ludność cywilną za dramat powstania warszawskiego. - Jego dziedzictwo to odwaga, wierność ale i wielka mądrość jaką wyciągnął ze swoich doświadczeń - mówiła prezydent Warszawy.

Legenda Powstania Warszawskiego

Zbigniew Ścibor-Rylski urodził się 10 marca 1917 r. w Browkach w obwodzie żytomierskim (obecnie Ukraina) w rodzinie szlacheckiej herbu Ostoja. Był żołnierzem Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" gen. Franciszka Kleeberga, Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

W 1984 r. został jednym z członków Obywatelskiego Komitetu Obchodów 40. Rocznicy Powstania Warszawskiego, należał także do grupy inicjatywnej utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego. Później był w składzie Rady Honorowej Budowy Muzeum. W 1990 r. został prezesem Związku Powstańców Warszawskich. Był także sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. W 2005 r. otrzymał awans na generała brygady.

Gen. Ścibor-Rylski był wielokrotnie odznaczany m.in. Krzyżem Wojennym Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą "Polonia Restituta".

Prezes Związku Powstańców Warszawskich zmarł 3 sierpnia w wieku 101 lat.

koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Księga kondolencyjna poświęcona pamięci gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego od środy w stołecznym Ratuszu

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 16:32
Księga kondolencyjna, w której można składać wpisy poświęcone pamięci gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, będzie od środy wystawiona w stołecznym Ratuszu. Generał - żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, prezes Związku Powstańców Warszawskich, zmarł w piątek.
rozwiń zwiń