X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

W RPA dojdzie do wojny domowej? Chodzi o wywłaszczenie białych farmerów

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 12:57
Do końca sierpnia rząd w RPA ma zadecydować na jakich warunkach odbędzie się wywłaszczenie białych, w tym polskich farmerów, mieszkających na tych terenach. Do tej pory otrzymywali oni rekompensaty. - Teraz najprawdopodobniej wywłaszczenie będzie odbywać się bez odszkodowań, w efekcie czego może dojść do wojny domowej w RPA - mówi portalowi PolskieRadio.pl posiadający południowoafrykańskie korzenie youtuber Stefan Tompson. Publicysta, poruszający ważne tematy społeczne i historyczne był niedawno na miejscu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Snap2Art

Sytuacja farmerów w RPA jest coraz bardziej dramatyczna. Nie dość, że zmagają się oni z prześladowaniami ze strony czarnoskórych obywateli, to teraz pojawił się pomysł, by wywłaszczyć ich bez udzielenia rekompensaty za ziemię. Taką ustawę proponowaną przez radykalnie lewicową partię Bojownicy o Wolność Gospodarczą (EFF) przegłosował południowoafrykański parlament 27 lutego.

Do wprowadzenia wspomnianych przepisów potrzebna jest jednak zmiana konstytucji. Chodzi o usunięcie dwudziestu pięciu sekcji z II rozdziału. Mówią m.in. o tym, że wywłaszczenie jest zabronione poza szczególnymi przypadkami, ale nawet wtedy, wypłacane jest odszkodowanie. Na doprecyzowanie przepisów władze mają czas do 30 sierpnia.

Prezydent RPA Cyril Ramaphosa zdaje się popierać wywłaszczenie bez odszkodowań. - Wywłaszczeń dokonuje się już od 1996 roku. Jednak do tej pory farmerzy mogli liczyć na sprawiedliwe rekompensaty. Parę dni temu prezydent RPA mówił, że najprawdopodobniej przepisy przegłosowane przez parlament wejdą w życie. Tym bardziej, że do lewicowej partii, która zgłosiła tę ustawę, przechodzą kolejni politycy - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Stefan Tompson, youtuber o południowoafrykańskich korzeniach, opisujący los białych farmerów. 

Według niego, gdy przepisy wejdą w życie, może dojść nawet do wojny domowej. - Farmerzy mówili mi, że nie oddadzą ziemi. A pamiętajmy, że są to ludzie solidnie uzbrojeni. Większość mężczyzn odbyła służbę wojskową, ale nie tak jak to u nas kiedyś się odbywało. Byli bowiem wysyłani na wojnę w różne rejony świata. Teraz planują ewakuację z farm kobiet i dzieci - kontynuował Tompson. 

Torturowanie białych farmerów

A to kobiety, dzieci i starsze osoby są najbardziej narażone na prześladowania. W ten sposób część czarnoskórych mieszkańców RPA - oprócz korzyści materialnych - chce się "odpłacić" za to, że biali kiedyś im skradli ziemię.

Nasz rozmówca opisuje przypadek 65-letniej kobiety, która została napadnięta i torturowana. - Około roku temu do jej domu wtargnęło kilku mężczyzn. Słyszeli, że kobieta posiada duży sejf. Problem w tym, że w tym sejfie nie trzymała żadnych pieniędzy, ale piłę. Mężczyźni przekonani, że zaraz zdobedą sporą gotówkę, kazali jej ten sejf otworzyć. Kobieta wiedziała, że jeśli to zrobi, już jest martwa. Przez sześć godzin znosiła tortury. Była bita, a w jej stopach wywiercono wiertarką dziury - opowiada Stefan Tompson, który rozmawiał z 65-latką.

Takich przypadków jest więcej. Nie wiadomo jednak, czy któryś z Polaków mieszkających w RPA został w ten sposób potraktowany. Do tamtejszej Ambasady RP nie dochodziły bowiem skargi od polskich farmerów. Ale faktem jest, że po ich wywłaszczeniu, mogą zostać z niczym i będą wymagać większego zainteresowanie ze strony polskich władz. 

Klaudia Dadura, polskieradio.pl


Zobacz więcej na temat: ŚWIAT RPA ustawa Afryka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wywłaszczenie białych farmerów w RPA. Czy nowe przepisy zaszkodzą Polakom?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 15:41
W Republice Południowej Afryki trwa dyskusja nad zmianą konstytucji. Chodzi o usunięcie zapisu, który do tej pory zabraniał wywłaszczenia farmerów bez wypłaty odszkodowań. Nowe przepisy mogą dotknąć również Polaków mieszkających na tych terenach. - Skargi na razie nie wpływają - twierdzi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Monika Trojan-Otwinowska z polskiej ambasady w RPA.
rozwiń zwiń