Pomoc z Polski dla Rohindżów. "Oni są w trybie przetrwania i wierzą, że sytuacja się zmieni"

2018-08-05, 07:53

Pomoc z Polski dla Rohindżów. "Oni są w trybie przetrwania i wierzą, że sytuacja się zmieni"
Młoda matka z dzieckiem z grupy etnicznej Rohingja w obozie dla uchodźców w Bangladeszu. Foto: Hafiz Johari/Shutterstock.com

Polska Akcja Humanitarna jako pierwsza organizacja pomocowa w Polsce rozpoczyna pomoc dla Rohindżów w Bangladeszu. Chodzi o niemal milion muzułmańskich mieszkańców Birmy, którzy rok temu w wyniku czystek etnicznych uciekli z kraju i koczują w tymczasowych obozowiskach w sąsiednim Bangladeszu.

Posłuchaj

PAH pomaga uchodźcom z Birmy. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Polska Akcja Humanitarna uruchomiła pieniądze potrzebne na zabezpieczenie schronień w których mieszkają uchodźcy z Birmy. Dostarczyła im też paczki z żywnością i materiałami budowlanymi. Na miejscu jest teraz pora monsunowa, co powoduje, że trzeba dodatkowo zabezpieczać tymczasowe schronienia.

Marta Kaszubska z PAH, która spędziła na miejscu dwa miesiące podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem, że uchodźcy mają w obozach w Bangladeszu niezwykle trudne warunki. - To są bambusowe struktury okryte plastikiem. W środku jest bardzo gorąco i duszno, nie ma wentylacji, świeci słońce. Człowiek po dwóch minutach jest spocony i nie ma powietrza. Bardzo trudno jest wytrzymać w takim schronieniu - dodaje.

Rohindżowie na miejscu w Bangladeszu mają zapewnioną jedynie podstawową opiekę. Większość osób żyje tylko dzięki pomocy międzynarodowych organizacji. Dzieci nie chodzą do szkoły, a dorośli nie mają pracy. Jak mówi Marta Kaszubska, większość osób żyje z dnia na dzień. - Myślę, że nie mają wyboru. Natura ludzka jest taka, żeby przetrwać. Oni są w trybie przetrwania i wierzą, że sytuacja się zmieni. Tylko nadzieja daje możliwość, żeby człowiek dał sobie radę z tak trudną i traumatyczną sytuacją - dodaje przedstawicielka PAH.

Polska Akcja Humanitarna zbiera pieniądze na pomoc dla Rohindżów w Bangladeszu. Szczegóły na temat zbiórki można znaleźć na stronie internetowej www.pah.org.pl.

fc

Polecane

Wróć do strony głównej