UE rozszerzyła sankcje wobec Rosji za budowę mostu łączącego ją z Krymem

2018-07-31, 10:54

UE rozszerzyła sankcje wobec Rosji za budowę mostu łączącego ją z Krymem
Most łączący Krym z Rosją został otwarty 16 maja. Foto: Shutterstock/ Nikiforaw77

Unia Europejska rozszerzyła sankcje wobec Rosji za nielegalną aneksję Krymu. Tym razem na czarną listę zostało wpisanych 6 firm, które uczestniczyły w budowie mostu nad Cieśniną Kerczeńską, łączącego Rosję z Półwyspem.

Posłuchaj

Tym razem na czarną listę zostało wpisanych 6 firm, które uczestniczyły w budowie mostu nad Cieśniną Kerczeńską, łączącego Rosję z Półwyspem. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Sankcje polegają na zamrożeniu aktywów finansowych tych firm na terenie Unii Europejskiej. Jest też zakaz udostępniania im funduszy przez obywateli i przedsiębiorstwa ze Wspólnoty. Właścicielem 3 firm z sześciu, które dziś zostały objęte sankcjami, jest Arkady Rotenberg, przyjaciel Władimira Putina.

Sam miliarder trafił już wcześniej na czarną, unijną listę, podobnie jak kilka jego firm za nielegalną aneksją Krymu. Na tej liście są teraz 44 firmy, których aktywa w Europie zostały zamrożone i 155 osób z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi kontami w europejskich bankach. To separatyści z Krymu, rosyjscy politycy i bliscy współpracownicy prezydenta Putina oraz wojskowi.

Te sankcje obowiązują co najmniej do połowy września, z możliwością przedłużenia. 
Po nielegalnej aneksji Krymu Unia Europejska nałożyła też sankcje gospodarcze na Rosję. Te restrykcje zostały niedawno przedłużone do końca stycznia. Największe rosyjskie banki i firmy naftowe nadal mają ograniczony dostęp do rynków kapitałowych. Zakazana też jest sprzedaż Rosjanom zaawansowanych technologii, w tym związanych z wydobyciem ropy ze złóż arktycznych. Nadal obowiązuje także embargo na dostawy broni.

Wspólnota nałożyła też sankcje ograniczone tylko do terytorium Krymu i Sewastopola, które obejmują między innymi zakaz importu z półwyspu do Unii i zakaz inwestowania na nim na przykład w sektorze energetycznym, oraz w ramach projektów infrastrukturalnych i telekomunikacyjnych. Europejczycy i unijne firmy nie mogą więc świadczyć żadnych usług na Krymie i kupować nieruchomości. Sankcje obejmują też zakaz sprzedaży technologii do wydobycia ropy i gazu. Restrykcje uderzają również w przemysł turystyczny co powoduje, że statki mają zakaz zawijania do portów, z wyjątkiem nadzwyczajnych sytuacji.

dcz

Polecane

Wróć do strony głównej