X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Szef MSZ: decyzja USA ws. większej obecności wojskowej w Polsce w najbliższych miesiącach

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 12:10
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz uzyskał w Waszyngtonie zapewnienie, że Stany Zjednoczone nie zmieniają swojej polityki wobec Rosji. Szef polskiej dyplomacji spotkał się w Białym Domu z doradcą prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem. Rozmowa dotyczyła także współpracy wojskowej, Nord Stream 2 oraz planowanej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu. 
Audio
  • USA nie zmieniają polityki wobec Rosji. Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR)
Szef MSZ w Waszyngtonie
Szef MSZ w WaszyngtonieFoto: Marek Wałkuski (IAR, Polskie Radio)

Minister Czaputowicz rozmawiał z Johnem Boltonem między innymi o niedawnym szczycie prezydentów Trumpa i Putina w Helsinkach. Szef polskiej dyplomacji poinformował, że uzyskał zapewnienie, iż nie następuje zmiana amerykańskiej polityki zagranicznej wobec Moskwy i że bezpieczeństwo będzie zapewnione Polsce i innym państwom regionu.

Jacek Czaputowicz powiedział też, że strona amerykańska traktuje gazociąg Nord Stream 2 jako projekt mający negatywne skutki geopolityczne i nadal przeciwstawia się jego budowie. Amerykanie nie wykluczają sankcji, ale na razie prowadzą działania dyplomatyczne - mówił minister, który dodał, że wypowiedzi prezydenta Trumpa na temat Nord Stream 2 wypowiedziane w Helsinkach zostały źle zinterpretowane.

Jacek Czaputowicz potwierdził, że jesienią dojdzie do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu. Minister podkreślił, że zaobserwował w Waszyngtonie bardzo pozytywny stosunek do Polski i wyraził przekonanie, że nastąpią dalsze potwierdzenia „tego stanowiska Stanów Zjednoczonych” 

Jacek Czaputowicz poinformował, że decyzje w sprawie zwiększenia obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Polsce powinny zapaść w ciągu kilku miesięcy. - Jesteśmy gotowi partycypować w kosztach rozwoju infrastruktury pod większą obecność wojskową żołnierzy amerykańskich na terenie Polski - powiedział minister w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Dodał, że polski postulat jest analizowany od strony politycznej i wojskowej. - Dalsze rozmowy będą prowadzone i myślę, ze należy oczekiwać pewnych decyzji w perspektywie kilku miesięcy - mówił szef polskiej dyplomacji.

Jacek Czaputowicz ocenił jednak, że przenoszenie amerykańskich wojsk z Niemiec do Polski nie byłoby dobrym rozwiązaniem. - Nie chcielibyśmy różnicowania europejskich członków NATO, chodzi nam o obecność, która jest niezależna od wojsk stacjonujących na terenie Niemiec - podkreślił minister.

Podczas dwudniowej wizyty w Waszyngtonie szef polskiej dyplomacji spotkał się także z członkami Kongresu i przedstawicielami ośrodków analitycznych zajmujących się problematyką międzynarodową. Minister wziął również udział w ministerialnej konferencji na temat wolności religijnej na świecie zorganizowanej przez sekretarza stanu Mike’a Pompeo. Podczas swego wystąpienia wskazał na represje wobec chrześcijan w takich krajach jak Syria czy Iran. Podkreślił, że jednym z celów polskiej obecności w Radzie Bezpieczeństwa jest walka o ochronę mniejszości religijnych. - Będziemy wspierać Stany Zjednoczone a także sami prowadzić aktywną politykę w tym zakresie - powiedział minister. Jacek Czaputowicz dodał, Polska będzie zwiększać pomoc dla ofiar konfliktów, także na tle religijnym. 

IAR/gkm


Szef MSZ w Waszyngtonie Szef MSZ w Waszyngtonie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

USA przekażą w tym roku Ukrainie 200 milionów dolarów na obronę

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 10:28
Poinformowała o tym ambasada Stanów Zjednoczonych w Kijowie. Amerykańscy dyplomaci zapewniają, że ich kraj wspiera Ukrainę w obliczu rosyjskiej agresji.
rozwiń zwiń