X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Hiszpania: migranci nacierają, rekordowa liczba w trzy dni

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 14:29
Od piątku do wybrzeży kontynentalnej Hiszpanii dotarła Morzem Śródziemnym rekordowa liczba nielegalnych migrantów - 1226 osób. Wśród nich przeważali obywatele Maroka i Algierii oraz państw Afryki Subsaharyjskiej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/A. CARRASCO RAGEL

Jak poinformowały w komunikacie władze hiszpańskiego oddziału Czerwonego Krzyża, w ciągu minionego weekendu do południowej Hiszpanii dotarło łącznie z wybrzeży Afryki 1226 migrantów. Pokonali oni Morze Śródziemne na 66 jednostkach pływających, z których niektóre były w bardzo złym stanie.

Rekordowym dniem był piątek, podczas którego u południowych brzegów Hiszpanii straż graniczna wyłowiła 450 migrantów Wśród nich były kobiety, w tym jedna ciężarna, którą przetransportowano śmigłowcem do szpitala w Almerii.

Większość migrantów została przewieziona do Malagi, Almerii, Algeciras, Tarify, a także Jerez i Kadyksu.

W niedzielę wieczorem władze Kadyksu udostępniły afrykańskim przybyszom jedną z należących do miasta hal sportowych. Przekazanie kolejnego obiektu sportowego na potrzeby migrantów planuje też w najbliższych dniach ratusz w Jerez.

Komentatorzy wskazują, że rekordowa liczba migrantów, która od piątku przypłynęła do Hiszpanii potwierdza obserwacje ekspertów wskazujących, że kraj ten staje się głównym kierunkiem przeprawy morskiej Afrykańczyków do Europy. Dotychczas pod tym względem przewodziły Włochy.

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (OIM) szacuje, że między 1 stycznia a 15 lipca br. na teren Hiszpanii dostało się przez Morze Śródziemne ponad 18 tys. migrantów z Afryki. Przypływali oni z wybrzeży Maroka i Algierii.

Ze statystyk OIM wynika, że Włochy przestały być głównym krajem, do którego przez Morze Śródziemne przypływają w tym roku nielegalni migranci, opuszczający afrykańskie wybrzeże. W okresie 1 styczeń - 15 lipiec br. do Italii przybyło tą drogą z Libii 17,8 tys. osób.

Zmianę szlaku potwierdzają też dane z pierwszej połowy lipca, kiedy to do Hiszpanii przypłynęło z Afryki Północnej 2940 nielegalnych migrantów, podczas gdy w tym samym okresie do Włoch – 1250 osób.

Jak szacuje OIM, do Hiszpanii przybyło w tym roku wodą 35 proc. wszystkich nielegalnych migrantów, próbujących dostać się na terytorium państw UE przez Morze Śródziemne. Przed rokiem odsetek ten wynosił zaledwie 11 proc.

W czerwcu, krótko po objęciu władzy przez rząd Pedro Sancheza, szef MSW Fernando Grande-Marlaska poinformował, że solidarność wobec uchodźców będzie jednym z priorytetów socjalistycznego gabinetu w Madrycie. Zaproponował on m.in. władzom UE przywrócenie obowiązkowych kwot rozdziału uchodźców w krajach członkowskich.

mr

Czytaj także

Włochy: imigranci z Tunezji zostali odesłani do ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2018 10:32
57 imigrantów z Tunezji, podjętych w piątek z Morza Śródziemnego przez włoską straż przybrzeżną, zostanie w poniedziałek przewiezionych z powrotem do swojej ojczyzny. Poinformowało o tym włoskie ministerstwo spraw wewnętrznych.
rozwiń zwiń