Szczyt NATO. Szef MON: kierunek, w którym zmierza Sojusz jest dobry dla Polski

2018-07-11, 07:59

Szczyt NATO. Szef MON: kierunek, w którym zmierza Sojusz jest dobry dla Polski
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: twitter.com/MON_GOV_PL

- Kierunek, w którym zmierza Sojusz Północnoatlantycki jest dobry dla bezpieczeństwa Polski - powiedział w środę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Zapowiedział, że podczas szczytu NATO w Brukseli będzie rozmawiał z "podstawowym sojusznikiem Polski", jakim są USA. Dzisiaj rozpoczyna się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego

Posłuchaj

Mariusz Błaszczak o szczycie NATO
+
Dodaj do playlisty

Szef MON na briefingu prasowym przed wylotem na szczyt NATO w Brukseli mówił, że w gronie szefów rządów i głów państw omawiane będą sprawy dotyczące wzrostu możliwości obronnych Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Te sprawy były omawiane w czerwcu podczas szczytu ministrów obrony NATO. Uważam, że to dobry kierunek, że inicjatywy, które zostaną przedłożone liderom państw, są inicjatywami bardzo cennymi dla bezpieczeństwa Polski - mówił Błaszczak.

- Myślę tu przede wszystkim o inicjatywie gotowości, a więc +4 x 30+. W czasie nie dłuższym niż 30 dni będą sformowane oddziały wojsk lądowych, powietrznych i marynarki wojennej gotowe do reakcji w sytuacji kryzysowej - wskazywał.

Błaszczak mówił, że Polska przymierza się do tego, żeby aktywnie uczestniczyć w tej inicjatywie. - Polska jest aktywna, jesteśmy solidarni z naszymi sojusznikami, bo oczekujemy solidarności w sytuacji kryzysowej od NATO - podkreślał.

Wyzwania dla Sojuszu

Inna inicjatywa - jak mówił - dotyczy utworzenia dwóch strategicznych dowództw: w Norfolk, którego zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa transportu pomiędzy Ameryką Północną, oraz dowództwa w Ulm, którego zadaniem będzie zapewnienie możliwości logistycznych. Szef MON poinformował, że polska delegacja ma "program spotkań dwustronnych" podczas szczytu NATO. - Moje spotkania będą poświęcone zacieśnieniu relacji wewnątrz NATO i rozmowom z naszym podstawowym sojusznikiem, jakim są Stany Zjednoczone - powiedział Błaszczak.

- Jestem przekonany, że to będzie owocny czas rozmów, konsultacji. Kierunek, w którym zmierza Sojusz Północnoatlantycki jest dobry dla bezpieczeństwa Polski - oświadczył. - Rozwijamy zdolności obronne naszego kraju, zacieśniamy relacje wewnątrz Sojuszu Północnoatlantyckiego. To jest tendencja dobra dla bezpieczeństwa Polski - powiedział Błaszczak.

Tegoroczny szczyt NATO w Brukseli przyniesie decyzję w sprawie reformy Struktury Dowodzenia NATO, która dostosuje ją do aktualnych wyzwań i zagrożeń. Przyszła struktura, dzięki powstaniu nowych dowództw, będzie lepiej przygotowana do prowadzenia operacji obrony kolektywnej.

Wsparcie dla partnerów NATO

Poruszone zostaną także kwestie zwiększania wydatków obronnych. Podjęta zostanie również decyzja o powołaniu nowej misji szkoleniowej NATO w Iraku oraz o wsparciu południowych partnerów Sojuszu (Tunezji, Iraku i Jordanii).

Minister Mariusz Błaszczak weźmie udział w ceremonii podpisania listu Intencyjnego w sprawie „Współpracy przy pozyskiwaniu zasadniczych środków bojowych dla morskich systemów rażenia” (MBDM - Maritime Battle Decisive Munitions) oraz deklaracji intencji w sprawie morskich systemów bezzałogowych (Maritime Unmanned Systems - MUS). Podpisze także porozumienie o współpracy w obszarze zasadniczych środków bojowych dla naziemnych systemów rażenia (Land Battle Decisive Munition - LBDM).

Szef polskiego resortu obrony będzie również uczestniczył w sesji roboczej z udziałem przedstawicieli Gruzji i Ukrainy oraz spotkaniu wszystkich uczestników misji Resolute Support w Afganistanie.

Wojciech Cegielski o szczegółach szczytu NATO w Brukseli

ras

Polecane

Wróć do strony głównej