X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Korea Północna: rocznica wybuchu wojny w Korei bez krytyki Stanów Zjednoczonych

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 13:35
Prasa Korei Płn. odnotowała w poniedziałek rocznicę wybuchu wojny koreańskiej z lat 1950-1953, ale powstrzymała się od antyamerykańskich tyrad, co może mieć związek z niedawnym spotkaniem przywódcy kraju Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Konflikt rozpoczął się 25 czerwca 1950 roku, gdy siły komunistycznej Korei Płn. przeprowadziły inwazję na Koreę Płd., po trzech dniach walk zajmując Seul.
Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana (DMZ)
Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana (DMZ)Foto: shutterstock.com

Pjongjang tradycyjnie zarzuca jednak Waszyngtonowi, że to on sprowokował wojnę koreańską, co miało być częścią planu osiągnięcia przez niego dominacji na świecie. Korea Płn. obwinia też USA za podział Półwyspu Koreańskiego, uzgodniony pomiędzy Moskwą a Waszyngtonem w ostatnich dniach drugiej wojny światowej.

Z okazji rocznicy północnokoreańska prasa nie szczędzi zwykle krytyki pod adresem USA. W tym roku powstrzymała się jednak od antyamerykańskiej retoryki.

Próba ostrożnej dyplomacji

Dziennik "Rodong Sinmun", organ prasowy Komitetu Centralnego rządzącej Partii Pracy Korei napisał z okazji rocznicy o powracających co roku wspomnieniach "determinacji armii do obrony naszego narodu" i "solidarności naszego ludu, by pokonać wroga”, nie wskazując jednak tym razem, o jakiego wroga chodzi. 

Wyraźnie kontrastuje to z komentarzami z ubiegłego roku – zauważa AFP. Wówczas „Rodong Sinmun” wypełniony był obrazową krytyką "amerykańskich imperialistów", oskarżanych o "zagładę, w której zmasakrowali niezliczonych Koreańczyków w najbardziej brutalny i barbarzyński sposób".

Według ekspertów powstrzymanie się od antyamerykańskiej retoryki w artykułach rocznicowych może być próbą podtrzymania pozytywnego trendu w relacjach Pjongjang-Waszyngton po niedawnym szczycie w Singapurze.

Odprężenie bez konkretów

Po historycznym spotkaniu 12 czerwca Trump i Kim podpisali wspólne oświadczenie, w którym północnokoreański przywódca ponownie zadeklarował skłonność do "całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego", a prezydent USA zobowiązał się do udzielenie Korei Płn. gwarancji bezpieczeństwa.

Według krytyków dokument ten jest jednak mało konkretny, gdyż nie zawiera ani szczegółowego grafiku likwidacji północnokoreańskiego arsenału nuklearnego, ani precyzyjnej definicji obiecanych przez Trumpa gwarancji bezpieczeństwa.

W sobotę amerykański prezydent przedłużył o rok sankcje nałożone na Pjongjang, gdyż – jak informował Biały Dom - "działania i polityka rządu Korei Północnej nadal stanowią niezwykłe i nadzwyczajne zagrożenie dla bezpieczeństwa".

ras

Czytaj także

Spotkanie Donald Trump-Kim Dzong Un. Zobacz treść porozumienia z Singapuru

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 10:40
Prezydent USA Donald Trump i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un na spotkaniu we wtorek w Singapurze podpisali wspólny dokument, którego treść przekazujemy za agencją Reutera:
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Trump: totalna denuklearyzacja Korei Płn. już się rozpoczęła"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 21:37
Prezydent USA Donald Trump oświadczył w czwartek podczas posiedzenia swego gabinetu, że Korea Płn. wysadziła w powietrze cztery swoje poligony nuklearne i proces "totalnej denuklearyzacji (...) jest już w toku".
rozwiń zwiń