X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sondaż: 51 proc. Rosjan popiera Władimira Putina jako prezydenta po 2024 roku

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 09:44
51 proc. Rosjan chciałoby, by Władimir Putin pozostał prezydentem po zakończeniu swojej obecnej kadencji w 2024 roku, zaś 27 proc. jest temu przeciwnych - wynika z sondażu niezależnego rosyjskiego ośrodka badania opinii publicznej Centrum Lewady.
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: Shutterstock.com

Rezultaty tego badania omawia we wtorek dziennik "Wiedomosti". Jak mówi gazecie politolog Gleb Kuzniecow, 51 proc. poparcia dla kadencji po 2024 roku to wysoki wskaźnik. - Jednak problemem jest to, że w ramach systemu politycznego ludzie nie widzą innych osób, które grałyby z Putinem w jednej lidze - zauważa ekspert.

Szef Centrum Lewady Lew Gudkow wskazuje, że na razie nie ma żadnej postaci, która byłaby widziana jako następca Putina. - Ludzie odnoszą się do tego pragmatycznie. Bojąc się zmian, patrzą na polityków z obawą, a ponieważ Putina uważają za konserwatystę, to uważają, że właśnie on zapewni utrzymanie status quo - powiedział Gudkow.

- Fakt, że ponad połowa respondentów ocenia, że obecny prezydent mógłby pozostać na kolejną kadencję jest odzwierciedleniem zarówno osobistego poparcia dla Putina, jak i tradycyjnego zapotrzebowania na trwałość władzy - powiedział "Wiedomostiom" politolog Dmitrij Badowski. Uważa on, że społeczeństwo wiąże pożądane przemiany nie z decyzjami rządu, a z wolą polityczną prezydenta państwa.

Nie zamierza zmieniać konstytucji

Z opinią tą zgadza się ekonomista Jewgienij Gontmacher. Jak wskazuje, Rosjanie są niezadowoleni z poziomu życia i z powodu korupcji, ale uważają prezydenta za jedyną osobę, która może rozwiązać problemy. Zdaniem ekonomisty nie może w Rosji funkcjonować układ "dobry prezydent i dobry rząd", bowiem prezydent "dobry" jest właśnie dlatego, że "przywołuje rząd do porządku".

Z sondażu Centrum Lewady wynika, że wzrosła liczba osób pragnących szerokich zmian w kraju - przed rokiem było to 42 proc. ankietowanych, obecnie jest to 57 proc. Przy czym, wśród tych przemian Rosjanie wymieniają przekształcenia związane z poziomem życia. Zdaniem 30 proc. respondentów zmiany w składzie rządu nie doprowadzą do rozwiązania istniejących problemów.

Władimir Putin, który u sterów władzy pozostaje w Rosji od 2000 roku, rozpoczął w tym roku nową sześcioletnią kadencję prezydencką. Po wyborach mówił publicznie, iż nie zamierza zmieniać konstytucji, która zabrania tej samej osobie pełnienia urzędu prezydenckiego dłużej niż dwie kadencje z rzędu. W świetle konstytucji, w 2024 roku Putin nie mógłby kandydować na prezydenta. Niemniej, w Czeczenii pojawiła się inicjatywa, by anulować ograniczenia nakładane przez ustawę zasadniczą.

tjak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Putin w Mińsku. Szczyt Państwa Związkowego Rosji i Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 07:59
Prezydent Rosji złoży dziś jednodniową wizytę w Mińsku. Władimir Putin wspólnie z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką weźmie udział w szczycie Państwa Związkowego Białorusi i Rosji.
rozwiń zwiń