X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zofia Romaszewska: nikt "przytomny" nie wpisze do konstytucji 500+

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 12:15
15 pytań referendalnych to za dużo, powinno ich być maksymalnie 5-7 i powinny dotyczyć ustroju państwa; nikt "przytomny" nie wpisze do konstytucji np. 500+ - powiedziała doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska.
Zofia Romaszewska o prezydenckich pytaniach do referendum: powinno ich być maksymalnie 5-7
Zofia Romaszewska o prezydenckich pytaniach do referendum: powinno ich być maksymalnie 5-7 Foto: PAP/Tomasz Gzell

We wtorek na posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju dot. przygotowań do referendum konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji, przedstawione zostały propozycje 15 pytań referendalnych. Wśród nich znalazły się pytania m.in. o: uchwalenie nowej konstytucji, obowiązek przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego zatwierdzającego zmiany konstytucji, zagwarantowanie wprowadzenia nienaruszalności praw nabytych, takich jak 500+, zagwarantowanie szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60. roku życia, a dla mężczyzn od 65. roku życia, oraz zagwarantowanie członkostwa Polski w UE i w NATO. Prezydent chce, by referendum odbyło się w dniach 10 i 11 listopada.

Romaszewska pytana w sobotę w RMF FM, co doradziłaby prezydentowi w sprawie pytań referendalnych odpowiedziała, że 15 pytań referendalnych to za dużo. - Ja myślę, że powinniśmy na 5-7 (pytaniach) to już maksimum zakończyć - oceniła.

Podkreśliła, że ma "zupełnie inny pomysł, jak należy propagować referendum". Podkreśliła, że mają to być pytania zdecydowanie dotyczące konstytucji. "A nie (...) np. pytanie o 500+, które ma być takim pytaniem, z którego to powodu ludność ma przyjść i zagłosować" - zaznaczyła Romaszewska.

Doradczyni prezydenta przekonywała, że ten sposób propagowania czegokolwiek "jest wysoce niewłaściwy". "Bo każdy, kto choć sekundę pomyśli (...) pobiegnie, że chciałby, żeby to 500+ było, ale przecież nikt przytomny tego do konstytucji nie wpisze nigdy w życiu. Więc po co takie pytania dawać? które z całą pewnością w konstytucji się nie znajdą i zresztą nie powinny się znaleźć" - podkreśliła.

Jako przykład dobrego pytania, wskazała pytanie o samo referendum oraz o to, czy "jest Pan/Pani za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez naród prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa sił zbrojnych RP". Zaznaczyła jednak, że wymagają one doprecyzowania.

Romaszewska przekonywała, że konstytucję należy dziś zmienić, bo - jej zdaniem - "ma wiele różnych wad, m.in. to że prezydent nie do końca ma dookreślone swoje kompetencje".

Pytana o stanowisko opozycji, która przekonuje, że nie warto zmieniać ustawy zasadniczej, skoro się ją łamie, doradczyni prezydenta odpowiedziała: "Ja jestem odwrotnego zdania, że oni łamali konstytucję, a nie prezydent. Prezydent Duda absolutnie nie łamie (konstytucji). Znacznie mniej łamie, niż oni łamali - już jeśli mówimy o łamaniu".

Romaszewska wyraziła też nadzieję, że prezydent wywróci obecne pytania referendalne do "góry nogami". "Moja nadzieja jest taka, że absolutnie wywróci to do góry nogami. Będzie (tych pytań mniej-PAP) i będą dotyczyły ustroju naszego kraju. Tego o czym mówi konstytucja" - zaznaczyła.

Romaszewska powiedziała również, że - jej zdaniem - pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf powinna odejść ze stanowiska, ponieważ jest politykiem. - Ona nie powinna być prezesem sądu, bo jest politykiem. Powinna pójść do Sejmu, do Senatu, gdzieś tam powinna politycznie się udzielać - oceniła.

Romaszewska zapowiedziała też, że prawdopodobnie w przyszły tygodniu poznamy opracowanie, które przygotowuje "biuro prezydenta" nt. działania Trybunału Konstytucyjnego w poprzednich latach. - Mamy teraz opracowanie na ten temat co wyprawiał Trybunał Konstytucyjny w poprzednich latach. Można powiedzieć, że to jest pełna zgroza. (..) Myślę, że poznamy je w przyszłym tygodniu - zaznaczyła.

pkur

Czytaj także

Pytania od prezydenta na referendum konstytucyjne

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 16:01
Pytania te przedstawił podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, Paweł Mucha. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że chciałby, aby to Rada wypowiedziała się na temat tych propozycji. Ostateczne brzmienie pytań zostanie ogłoszone we wniosku o rozpisanie referendum, złożonym do Senatu. Zdaniem prezydenta, nastąpi to około 20 lipca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Referendum konstytucyjne. Zofia Romaszewska: liczba pytań może ulec zmianie

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 09:20
Prezydent mówił we wtorek na naszym spotkaniu, że on przewiduje, że pytań referendalnych ma być dziesięć, ale - jak rozumiem - maksymalnie dziesięć, więc może ich być znacznie mniej - mówiła w Polskim Radiu 24 Zofia Romaszewska, doradca społeczny prezydenta RP Andrzeja Dudy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Mucha: w pytaniach prezydenta jest ogromny potencjał społeczny

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 09:56
– Dziś nie ma już dziennikarza czy publicysty, który by nie miał określonego zdania na któreś z pytań referendalnych – mówił w "Salonie politycznym Trójki" Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politycy komentują prezydenckie pytania do referendum konsultacyjnego

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 11:30
Goście "Śniadania w Trójce" dyskutowali o pytaniach do referendum konsultacyjnego, które zaproponował prezydent Andrzej Duda. Wśród 15 zagadnień znajdują się te dotyczące m.in. kompetencji prezydenta czy kwestii związanych z członkostwem Polski w UE.
rozwiń zwiń