Wiceszef MSZ: Polska jest i musi pozostać członkiem UE - to nie podlega dyskusji

2018-05-26, 12:08

Wiceszef MSZ: Polska jest i musi pozostać członkiem UE - to nie podlega dyskusji
1 czerwca Komisja Europejska po ponad rocznych negocjacjach zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy.Foto: Pixabay

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej nie podlega dyskusji - nie ma żadnych wątpliwości, że Polska jest i musi pozostać we Wspólnocie - oświadczył wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Według niego, Polska potrzebuje "stabilnej, elastycznej i respektującej prawa swoich członków" Unii.

Wawrzyk wygłosił w sobotę wystąpienie na posiedzeniu Komisji Ekonomicznej i Bezpieczeństwa w Sali Plenarnej Senatu - w drugim dniu odbywającej się w budynkach polskiego parlamentu wiosennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Wiceminister spraw zagranicznych podkreślił we wstępie swojej wypowiedzi, że "członkostwo Polski w Unii Europejskiej nie podlega dyskusji". - Dyskusja w Polsce na temat przyszłości Unii Europejskiej w żaden sposób nie dotyczy zagadnienia "czy Polska ma być członkiem Unii Europejskiej, czy nie". Nie ma żadnych wątpliwości, że Polska jest i musi pozostać członkiem Unii Europejskiej - oświadczył.

"Polska potrzebuje stabilnej, elastycznej, respektującej prawa swoich członków UE"

Wawrzyk wskazał jednocześnie, że suwerenność członków UE "nie oznacza podporządkowania się woli innych państw, czy instytucji międzynarodowych". - Nie oznacza bezwarunkowego i bezrefleksyjnego dryfowania w głównym nurcie. Suwerenności bowiem to zdolność do reformowania państwa zgodnie z priorytetami, które uzyskały poparcie w demokratycznych wyborach - wskazał wiceszef MSZ. Jak przekonywał, właśnie "silna, suwerenna Polska jest potrzebna Polakom i jest potrzebna Europie".

Według Wawrzyka, Polska "potrzebuje stabilnej, elastycznej, respektującej prawa swoich członków" UE, która - jak mówił - "jest silna siłą swoich państw, wolna wolnością jej obywateli i bogata różnorodnością jej narodów".

Wiceminister spraw zagranicznych ocenił również, że Polska wzmacniając Unię służy swoim obywatelom, ale również Wspólnocie. Jak dodał, nasz kraj potrzebuje Unii "dla swojego bezpieczeństwa oraz dla dobrobytu swoich obywateli".

Wawrzyk wskazał też, że Polska wizja przyszłości integracji to "Europa nie tylko silna ale także konkurencyjna i nowoczesna, dbająca o harmonijny rozwój wszystkich państw członkowskich, uznająca prawo państw do sprawowania rządów zgodnie z demokratycznym mandatem wyborczym, szanująca suwerenność swych członków, a wręcz wzmacniająca suwerenność państwa narodowego poprzez rozwiązywanie problemów w dziedzinie gospodarczej i bezpieczeństwa". 

dcz

Polecane

Wróć do strony głównej