Dzieci rotmistrza Pileckiego odsłoniły jego zdjęcie w dawnym więzieniu na Mokotowie

2018-05-25, 15:28

Dzieci rotmistrza Pileckiego odsłoniły jego zdjęcie w dawnym więzieniu na Mokotowie
W uroczystości odsłonięcia nieznanego portretu rtm. Witolda Pileckiego udział wzięli wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki (3P), córka rotmistrza Zofia Pilecka-Optułowicz (C front) i syn Andrzej Pilecki (P) . Foto: PAP/Adam Guz

Dzieci Witolda Pileckiego - Zofia i Andrzej - razem z wiceministrem sprawiedliwości Patrykiem Jakim odsłoniły nieznany dotąd portret rotmistrza na murze dawnego więzienia przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. To w tym budynku 70 lat temu wykonano wyrok na rotmistrzu Pileckim. 

Jego nieznaną dotąd fotografię przekazał syn chrzestny Marii Szelągowskiej, legendarnej łączniczki rotmistrza, która była z nim sądzona i skazana na karę śmierci, ale przeżyła więzienie.

Powiązany Artykuł

d364ca30-5d6f-4685-b542-66fcf7982e22.jpg
Rotmistrz Witold Pilecki - serwis specjalny

Szn Witolda Pileckiego Andrzej podkreślił, że "cały czas uczy się ojca" i do dziś nie wiedział, kto dostarczył zdjęcie. Zaznaczył, że na tej fotografii został on po raz pierwszy uwieczniony jako rotmistrz, dlatego powinna ona zastąpić znane już na świecie jego wcześniejsze zdjęcia.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki powiedział, że dziś jest "fantastyczny dzień". "Komuniści myśleli, byli przekonani, że tego człowieka zakopią gdzieś na 'Łączce' i już nikt nigdy się o nim nie dowie" - powiedział wiceminister. "A proszę zobaczcie - on już na zawsze będzie patrzył na wszystkich z głównej ulicy Warszawy. Zajął miejsce tam, gdzie zawsze powinien być, to znaczy w panteonie polskich bohaterów" - mówił Patryk Jaki. Podkreślił, że dzięki temu upamiętnieniu rotmistrz będzie "nieśmiertelny".

Od rana w stolicy trwają uroczystości w 70. rocznicę śmierci rotmistrza Pileckiego. Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przy ścianie straceń dawnego aresztu przy Rakowieckiej.

Po brutalnym śledztwie Urzędu Bezpieczeństwa Witold Pilecki, dobrowolny więzień Auschwitz, bohater antyniemieckiej i antykomunistycznej konspiracji, został stracony w areszcie na Mokotowie. Do dziś nie wiadomo, gdzie spoczywają szczątki jednego z najsłynniejszych żołnierzy Armii Krajowej.

rr


Polecane

Wróć do strony głównej