"Zawsze stawał po stronie dobra". Antoni Libera laureatem Nagrody im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego

2018-05-19, 15:18

"Zawsze stawał po stronie dobra". Antoni Libera laureatem Nagrody im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Premier Mateusz Morawiecki i Antoni Libera. Foto: PAP/Leszek Szymański

Prozaik, tłumacz i reżyser teatralny Antoni Libera został tegorocznym laureatem Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Laureat dba o Polskę poprzez kulturę; zawsze stawał po stronie dobra - mówił premier Mateusz Morawiecki, który wręczał nagrodę.

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki o laureacie Nagrody imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Nagroda corocznie jest przyznawana twórcom kultury z okazji kolejnych edycji Kongresu Polska Wielki Projekt. Wręczając nagrodę premier podkreślił, że Antoni Libera, podobnie jak patron nagrody prezydent Lech Kaczyński hołduje zasadzie, że warto płynąć pod prąd zamiast z prądem, szczególnie gdy chcemy budować fundamenty silnej Polski.

- Antoni Libera dba o Polskę poprzez kulturę, dba o Polskę poprzez to, że nie ulega modom (...) poprawności politycznej - dodał premier. Zdaniem Mateusza Morawieckiego, laureat zawsze - tak, jak patron nagrody - stawał "po stronie dobra, sprawiedliwości i solidarności". - Chcemy podziękować mu za to, że był drogowskazem - zaznaczył premier.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że pisarz w powieści "Madame" zamieścił zdanie, który on by chętnie powiesił nad wejściem do KPRM, że "wszystko jest możliwe, jest to tylko kwestia woli, w najgorszym razie czasu".

Laureat powiedział, że wyróżnienie jest dla niego ogromnym zaszczytem. Mówił też o patronie nagrody, wspominał, że byli rówieśnikami, należeli do tego samego rocznika. - Co więcej, pochodzimy z tej samej małej ojczyzny, jaką jest Stary Żoliborz, północna dzielnica Warszawy (...). Chodziliśmy wprawdzie do różnych szkół, on do Lelewela, a ja do Szymanowskiego, ale przez wspólną dla tych placówek drużynę harcerską, obracaliśmy się w tym samym towarzystwie - powiedział Libera.

Później prezydent Lech Kaczyński i Antoni Libera widywali się na Uniwersytecie Warszawskim. Jeden z nich studiował prawo, drugi filologię polską. Antoni Libera powiedział, że zapamiętał przyszłego prezydenta jako wyróżniającego się studenta, który niezwykle starannie przygotowuje się do zawodu, a także młodzieńca o antykomunistycznym nastawieniu. Podkreślił, że Lech Kaczyński jako mało kto miał wszelkie kwalifikacje i cnoty obywatelskie, które predestynowały go do służby publicznej: był wykształcony, właściwie rozumiał polską rację stanu, z drugiej był człowiekiem dalekim od bezwzględności, która cechuje życie polityczne.

Zdaniem pisarza, Lech Kaczyński był o 1989 roku pierwszym polskim prezydentem prawdziwie niezależnym. Jak mówił, nadał on temu urzędowi charakter nawiązujący do tego, co w polskiej historii XX-wiecznej jest najbardziej wartościowe: do tradycji piłsudczykowskiej, PPS-u, do idei silnego państwa i ideałów sprawiedliwości społecznej.

O sobie Libera skromnie mówił, że na nagrodę nie zasłużył. Podkreślał, że nawet starał się to wyperswadować profesorowi Zdzisławowi Krasnodębskiemu, który zadzwonił do niego z informacją o przyznanym wyróżnieniu. Żartował, że z nagrodą należy poczekać i dać mu szansę, by jeszcze coś wybitnego stworzył, lub wykazał się chwalebnym czynem. - Profesor był jednak niewzruszony - mówił. 

Antoni Libera to prozaik, eseista, tłumacz, reżyser teatralny. Jest znawcą twórczości Samuela Becketta, przez samego pisarza nazywany jego ambasadorem w Europie Wschodniej. Przetłumaczył wszystkie sztuki teatralne Becketta, jak również sporą część jego powieści, esejów, wierszy. Spod jego ręki wyszły także przekłady Szekspirowskiego "Makbeta", "Salome" Oscara Wilde'a, tragedii Sofoklesa, poezji Hoelderlina. Tłumaczył także libretta operowe, m.in. "Czarną maskę" i "Króla Ubu" Krzysztofa Pendereckiego.

W poprzednich latach laureatami Nagrody imienia Lecha Kaczyńskiego byli między innymi Wojciech Kilar, Michał Lorenc, Antoni i Andrzej Krauze, Marek Nowakowski. 

aj/fc

Polecane

Wróć do strony głównej