X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Piotr Gliński: kolekcja Czartoryskich to też jest nasza flaga, nasz symbol, nasz skarb, nasza tożsamość

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 10:46
– Kolekcja Czartoryskich to też jest nasza flaga, nasz symbol, nasz skarb, nasza tożsamość - powiedział wicepremier Piotr Gliński w wywiadzie dla TVP Kultura. – Dzięki takim symbolom jesteśmy lepiej zintegrowani jako wspólnota polityczna. 
Wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński
Wicepremier, szef MKiDN Piotr GlińskiFoto: Piotr Drabik/Wikimedia Commons/CC

- Kolekcja książąt Czartoryskich to jeden z naszych symboli i skarbów narodowych – mówił Piotr Gliński – Musimy o nią dbać i tego strzec. Każdy Polak rozumie po co jest flaga narodowa i co ona obrazuje, dla czego ludzie umierali za te barwy biało-czerwone. Po to jest to wszystko byśmy, jako wspólnota polityczna lepiej funkcjonowali, żeby więzi pomiędzy nami były bliższe i naturalne. I do tego też jest potrzebna nasza najlepsza i najbardziej polska sztuka

- Kolekcja Czartoryskich to jest też nasza flaga, to jest też nasz symbol narodowy. To jest też nasza tożsamość, nasz skarb narodowy - podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego. 

Pod koniec grudnia 2016 roku ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego kupiło za sumę 100 mln euro należącą do Fundacji Książąt Czartoryskich kolekcję dzieł sztuki, w tym m.in. "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci. Cały zbiór liczy ponad 300 tysięcy obiektów, a do tego dochodzą jeszcze przejęte nieruchomości.

Kolekcja zawiera dwa najcenniejsze w polskich zbiorach obrazy. Obok wspomnianej już "Damy z gronostajem" jest jeszcze "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta van Rijna.

dama 663.jpg
Nie tylko "Dama z gronostajem". Co zawiera kolekcja Czartoryskich?

Wśród obiektów bibliotecznych znajdują się również m.in. akt unii polsko-litewskiej w Horodle i akt hołdu pruskiego. Mamy też rękopisy "Roczników" Jana Długosza oraz archiwum Stanisława Augusta Poniatowskiego. W kolekcji znajdują się również korespondencja i teksty Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego i innych twórców. Warto też przystanąć przy "Złotym Kodeksie Pułtuskim" z XI w. czy rękopisie "Pontyfikał bpa Erazma Ciołka" z początku XVI wieku.

W skład kolekcji wchodzą też niezwykle cenne pamiątki po ludziach, którzy zapisali się w historii naszego kraju. Są to m.in. żupan hetmana Stanisława Żółkiewskiego, tarcza tzw. "wróżebna" króla Jana III Sobieskiego, buława Michała Wiśniowieckiego, pieczęcie Michała Czartoryskiego, laska marszałka Stanisława Małachowskiego, gwóźdź z trumny Anny Jagiellonki, sarkofag z kręgiem Bolesława Chrobrego. czy pamiątki po Kościuszce. W kolekcji znajdziemy też chorągiew moskiewską wzięta pod Kłuszynem w 1610 r., czy piękną zbroję po hetmanie Mikołaju Sieniawskim.

Transakcja między Fundacją Książąt Czartoryskich a ministerstwem kultury objęła roszczenia do utraconych dóbr. W bazie strat wojennych jest ponad 800 obiektów związanych z kolekcją Czartoryskich, a wśród nich "Portret młodzieńca" Rafaela.

tvp.info, ms

Czytaj także

Zawiadomienia do CBA i prokuratury ws. sprzedaży kolekcji rodziny Czartoryskich

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 12:53
PO składa dwa zawiadomienia - do prokuratury i CBA ws. sprzedaży kolekcji obrazów należącej do rodziny Czartoryskich - poinformowali w środę posłowie Platformy. Mamy do czynienia z gigantyczną aferą, z grabieżą majątku narodowego na kwotę pół miliarda zł - mówił Paweł Olszewski (PO).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister kultury broni zakupu kolekcji Czartoryskich. "Opozycja musi wyszukiwać absurdalne historie"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 14:26
- Zamiar złożenia do prokuratury i CBA zawiadomienia ws. zakupu kolekcji Czartoryskich jest bulwersujący - powiedział w środę na briefingu prasowym wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Dodał, że świadczy to o opozycji, która "musi wyszukiwać absurdalne historie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Gliński: polski rząd kupił kolekcję, by zabezpieczyć interesy Polski wobec naszej najcenniejszej kolekcji sztuki

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 09:04
- Zarzuty Tamary Czartoryskiej dotyczące zakupu kolekcji Czartoryskich to bzdury, insynuacje - powiedział w wywiadzie dla dziennika "Super Express" wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Możliwe, że wytoczę Czartoryskiej proces. Zleciłem analizę tej sytuacji - dodał.
rozwiń zwiń