X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Piotr Gliński: polski rząd kupił kolekcję, by zabezpieczyć interesy Polski wobec naszej najcenniejszej kolekcji sztuki

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 09:04
- Zarzuty Tamary Czartoryskiej dotyczące zakupu kolekcji Czartoryskich to bzdury, insynuacje - powiedział w wywiadzie dla dziennika "Super Express" wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Możliwe, że wytoczę Czartoryskiej proces. Zleciłem analizę tej sytuacji - dodał.
Wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński
Wicepremier, szef MKiDN Piotr GlińskiFoto: Piotr Drabik/Wikimedia Commons/CC

Gliński zaznaczył, że "polski rząd kupił kolekcję, by zabezpieczyć interesy Polski wobec naszej najcenniejszej kolekcji sztuki". Podkreślił również, że 100 mln euro, za które została kupiona kolekcja Czartoryskich, "stanowi mniej niż 5 proc. wartości zbiorów, nieruchomości i praw". Przypomniał również, że przed zakupem kolekcji "państwo i tak łożyło na fundację, choć zbiory nie były jego własnością i nie mieliśmy wpływu na losy eksponatów".

Odnosząc się do słów Tamary Czartoryskiej, córki księcia Adama Czartoryskiego, która "mówi o rozmowach za zamkniętymi drzwiami" w sprawie zakupu kolekcji i "zarzuca wiele nieprawidłowości przy tej transakcji" Gliński powiedział, że "to są absolutne bzdury, insynuacje". Dodał, że słowa Czartoryskiej na temat jego roli w procesie zakupu kolekcji są "po prostu nieprawdą". - Pani Tamara mówi, że „minister zezwolił na likwidację fundacji i przeniesienie funduszy. To są kompletne bzdury. Kłamstwa - podkreślił Piotr Gliński.

Dopytywany, czy wytoczy proces Tamarze Czartoryskiej odpowiedział: "Bardzo możliwe". -Zleciłem analizę tej sytuacji - dodał. Tłumaczył, że "w Polsce jest prawo o fundacjach", a "interesem państwa polskiego było to, o co występowały środowiska muzealników, czyli przejęcie kontroli nad zbiorami".

Gliński zapowiedział również, że odwoła się "do ustawy o tzw. liście skarbów i dziedzictwa". - Kupiłem tę kolekcję także dlatego, że ten bubel prawny, jakim była nowelizacja ustawy o ochronie zabytków, mógł spowodować, że Polska musiałaby zapłacić Czartoryskim 100 proc. rynkowej wartości tej kolekcji - mówił minister. Wyjaśnił, że musiałaby zostać przeprowadzona także "inwentaryzacja i wycena każdego z ponad 86 tys. eksponatów".

Pod koniec grudnia 2016 r. państwo polskie kupiło za 100 mln euro należącą do Fundacji Książąt Czartoryskich kolekcję, obejmującą dzieła sztuki, w tym "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci. W oświadczeniu wydanym przez Fundację poinformowano, że w końcu ubiegłego roku Fundacja Książąt Czartoryskich podjęła decyzję o przekazaniu środków zgromadzonych w okresie swojej działalności na rzecz nowo powstałej fundacji Le Jour Viendra z siedzibą w Liechtensteinie.

ms

Zobacz więcej na temat: POLSKA Piotr Gliński

Czytaj także

Piotr Gliński: zamykamy pewien symboliczny okres żałobny, nie pozwolono nam jej przeżywać w sposób cywilizowany i normalny, dlatego dopiero teraz powstają pomniki

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 09:07
– Tragedia smoleńska wymaga uhonorowania, wymaga pamięci. Do tego służą pomniki – przekonywał w "Salonie politycznym Trójki" minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawiadomienia do CBA i prokuratury ws. sprzedaży kolekcji rodziny Czartoryskich

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 12:53
PO składa dwa zawiadomienia - do prokuratury i CBA ws. sprzedaży kolekcji obrazów należącej do rodziny Czartoryskich - poinformowali w środę posłowie Platformy. Mamy do czynienia z gigantyczną aferą, z grabieżą majątku narodowego na kwotę pół miliarda zł - mówił Paweł Olszewski (PO).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister kultury broni zakupu kolekcji Czartoryskich. "Opozycja musi wyszukiwać absurdalne historie"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 14:26
- Zamiar złożenia do prokuratury i CBA zawiadomienia ws. zakupu kolekcji Czartoryskich jest bulwersujący - powiedział w środę na briefingu prasowym wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Dodał, że świadczy to o opozycji, która "musi wyszukiwać absurdalne historie".
rozwiń zwiń