X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Kuba: era braci Castro dobiega końca. Parlament wskazał następcę

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 20:17
Na środowym posiedzeniu kubańskiego parlamentu formalnie zaproponowano pierwszego wiceprezydenta Miguela Diaza-Canela na następcę przewodniczącego Rady Państwa, prezydenta Kuby, 87-letniego Raula Castro. Diaz-Canel jest jedynym kandydatem.
Miguel Diaz-Canel
Miguel Diaz-CanelFoto: PAP/EPA/Ernesto Mastrascusa

Na urząd pierwszego wiceprezydenta, czyli "numer 2" kubańskiego reżimu, zaproponowano 73-letniego Salvadora Valdesa Mesę, członka Biura Politycznego Komunistycznej Partii Kuby, jednego z pięciu wiceprzewodniczących Rady Państwa.

Kandydatury zostaną poddane pod głosowanie w środę w ciągu dnia w kubańskim parlamencie, Zgromadzeniu Narodowym Władzy Ludowej, lecz decyzja zostanie formalnie ogłoszona w czwartek - informuje agencja Reutera. I wskazuje, że takie głosowania na komunistycznej Kubie są zwykle jednomyślnie lub prawie jednomyślnie zatwierdzane.

Deputowani wyłonionego w wyborach z 11 marca Zgromadzenia najpierw wybiorą spośród swego grona Radę Państwa, po czym jej przewodniczącego.

Obserwatorzy zauważają, że wydarzenie to rozpocznie nowy etap w historii kraju - zakończy prawie 60 lat rządów Fidela i Raula Castro. Fidel rządził Kubą od 1959 r. do 2006 r. Raul Castro już zapowiedział, że 12 lat po tym, jak zastąpił swojego - zmarłego w listopadzie 2016 roku - brata Fidela, przekaże w czwartek władzę nowemu prezydentowi.

Nowy szef państwa będzie pierwszą osobą od blisko 60 lat, która stanie na czele kraju i nie będzie nosiła nazwiska Castro - podkreślają obserwatorzy.

57-letni Diaz-Canel pierwszym wiceprzewodniczącym Rady Państwa został mianowany przez Raula Castro w 2013 roku. Jest cywilem i przedstawicielem nowego pokolenia - urodził się rok po kubańskiej rewolucji z 1959 r. i nie otacza go tak wyrazista legenda jak braci Castro.

Data wyboru nowego prezydenta, 19 kwietnia, jest historyczna ze względu na przypadającą w ten dzień 57. rocznicę odparcia inwazji w Zatoce Świń, której w 1961 roku dokonali kubańscy emigranci z pomocą amerykańskiej CIA. 19 kwietnia nazywany jest na Kubie dniem "pierwszej porażki jankeskiego imperializmu w Ameryce Łacińskiej".

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kuba. Co po erze braci Castro?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 17:15
59 lat – tyle trwały rządy braci Castro na Kubie. Trwały, bo właśnie się kończą. W czwartek Raul Castro oficjalnie przekaże władzę.
rozwiń zwiń