X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Uroczystości pogrzebowe Zbigniewa Łapińskiego. "Jego dorobek będzie źródłem inspiracji"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 16:14
Rodzina, przyjaciele i artyści pożegnali w Warszawie Zbigniewa Łapińskiego. Pianista, kompozytor i akompaniator zmarł 2 kwietnia. Miał 70 lat.
Audio
  • Zbigniewa Łapińskiego przyszedł pożegnać tez piosenkarz Andrzej Rosiewicz (IAR)
Uroczystości pogrzebowe pianisty Zbigniewa Łapińskiego odbyły się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie
Uroczystości pogrzebowe pianisty Zbigniewa Łapińskiego odbyły się na Cmentarzu Powązkowskim w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

"Jego dokonania to legendarne, wręcz kultowe pieśni, które stały się symbolem walki o wolność. A także utwory późniejsze, dotykające egzystencjalnych problemów człowieka" - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Jak dodał, "ten wszechstronnie uzdolniony artysta pozostanie w naszej pamięci jako jeden z twórców znakomitego tria - Gintrowski, Kaczmarski, Łapiński", a "echa tych pieśni trwają w sercach wielu pokoleń".

Szef resortu kultury przypomniał, że motywem przewodnim twórczości Łapińskiego "była historia Polski oraz umiłowanie wolności". "Tym bardziej szczególnego znaczenia nabiera fakt, iż odchodzi od nas w jubileuszowym roku odzyskania niepodległości" - zaznaczył Gliński. "Artysta pozostawia po sobie ogromny dorobek, który - mam nadzieję - będzie źródłem nieustającej inspiracji dla kolejnych pokoleń twórców piosenki poetyckiej" - dodał.

Uroczystości pogrzebowe Łapińskiego rozpoczęła msza święta w kościele św. Karola Boromeusza na warszawskich Starych Powązkach odprawiona przez ks. Marka Gałęziewskiego. Następnie urnę z prochami artysty pochowano na Cmentarzu Powązkowskim.

Zbigniew Łapiński był pianistą i kompozytorem, członkiem tria, do którego należeli również Jacek Kaczmarski i Przemysław Gintrowski. Napisał muzykę do tekstów piosenek Jacka Kaczmarskiego, np. "Samosierra" i "Wigilia na Syberii". Artysta pracował również m.in. z Krzysztofem Daukszewiczem, Dorotą Stalińską, Marianem Opanią, Jerzym Kryszakiem, Ewą Błaszczyk, Grzegorzem Turnauem, Jackiem Wójcickim i Kubą Sienkiewiczem. W 2004 r. został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, a w sierpniu 2006 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zbigniew Łapiński zmarł 2 kwietnia, miał 70 lat.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kaczmarski, Gintrowski, Łapiński - niezwykłe trio

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 14:16
Legendarne trio funkcjonowało na przełomie lat 70. i 80. oraz w latach 90. W 1978 roku powstał pierwszy wspólny program "Mury", który utrwalił środowiskową popularność zespołu. 
rozwiń zwiń