X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

RPA: nie żyje żona Nelsona Mandeli - Winnie Madikizela-Mandela

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 17:59
W wieku 81 lat zmarła Winnie Madikizela-Mandela, żona legendarnego bojownika o zniesienie apartheidu i prezydenta Republiki Południowej Afryki Nelsona Mandeli.
Winnie Madikizela-Mandela
Winnie Madikizela-MandelaFoto: PAP/Abaca/Ihsaan Haffejee

O śmierci Winnie Mandeli poinformowała jej osobista asystentka Zodwa Zwane. Wkrótce potem rodzina zmarłej wydała komunikat, w którym nazwała ją "jedną z największych ikon walki z apartheidem".

W oświadczeniu poinformowano też, że Mandela zmarła po długiej chorobie.

Winnie Mandela stała się ważną postacią w polityce RPA, gdy jej mąż, Nelson Mandela, stał się pierwszym czarnym prezydentem kraju po 27 latach spędzonych w więzieniu za działalność polityczną.

Państwo Mandela pobrali się w 1957 roku, a od 1992 roku żyli w separacji do rozwodu w 1996 roku.

W 1994 roku Winnie została posłanką do Zgromadzenia Narodowego. czyli południowoafrykańskiego parlamentu, a przez 11 miesięcy sprawowała funkcję wiceministra do spraw sztuki, kultury, nauki i technologii. Musiała z niej zrezygnować, gdy wysunięto pod jej adresem zarzuty o korupcję.

W 2003 roku została skazana na pięć lat więzienia z powodu korupcji, jednak sąd apelacyjny uchylił niektóre zarzuty i zamienił jej karę na 3,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Były anglikański biskup Kapsztadu i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Desmond Tutu powiedział w poniedziałek, że Winnie była "wielkim symbolem walki z apartheidem".

- Nie poddała się ani wobec uwięzienia jej męża, ani nieustannego nękania jej rodziny przez siły bezpieczeństwa, ani wobec zatrzymań. Jej postawa była dla mnie ważną inspiracją, tak jak dla wielu pokoleń aktywistów walczących z apartheidem - dodał.

mg

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT RPA Nelson Mandela

Czytaj także

Nelson Mandela – pierwszy czarnoskóry prezydent RPA

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 05:40
– Odnieśliśmy triumf w dążeniu do wskrzeszenia nadziei w piersiach milionów naszych współobywateli – mówił Mandela, obejmując stanowisko. 18 lipca 1918 roku urodził się Nelson Mandela. Pierwszy czarnoskóry prezydent RPA już za życia stał się legendą. Wszedł na trwałe do historii świata. 
rozwiń zwiń