Żydzi i katolicy świętują razem w Jerozolimie

2018-04-01, 14:11

Żydzi i katolicy świętują razem w Jerozolimie
Żydzi i katolicy świętują razem. Foto: zdjęcie ilustracyjne/shutterstock.com

Katolicy i Żydzi równocześnie świętują swoje najważniejsze święta. Chodzi o Wielkanoc, pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa oraz o Paschę, pamiątkę wyjścia narodu wybranego z Egiptu. Takie złożenie świąt zdarza się raz na kilka lat i nie jest przypadkowe.

Posłuchaj

Wojciech Cegielski o wspólnych świętach Żydów i katolików (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wspólne korzenie obu religii najwyraźniej widać w Jerozolimie. Miasto pełne jest w tych dniach turystów z zagranicy. Wśród nich są Żydzi, bo jak mówi tradycja, najlepiej jeśli pobożny wyznawca judaizmu spędza święto Pesach właśnie w tym mieście. - Każdego roku mówimy "następnego roku w Jerozolimie" - i w końcu jesteśmy tutaj" - mówi wysłannikowi Polskiego Radia Julio, Żyd, który przyleciał do Jerozolimy z Brazylii.

W piątek wieczorem rodziny zasiadły do rozpoczynającej święta kolacji sederowej. To, co znalazło się na stole jest ściśle określone w przepisach religijnych. - Najistotniejsze potrawy, jakie są nakazane przez tradycję religijną to gorzkie zioła, maca czyli niekwaszony chleb i cztery kielichy wina. To wszystko spożywamy w czasie Paschy. Ale wcześniej czytamy fragment o wyjściu z Egiptu - podkreśla rabin David Rosen z Jerozolimy.

 Jak relacjonuje z Jerozolimy wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, w Izraelu Pascha jest świętem państwowym i trwa tydzień. W tym czasie zamknięte są urzędy, biura i szkoły, a w Jerozolimie częściowo nie kursuje komunikacja miejska.

 Pascha jest najbardziej znanym żydowskim świętem na świecie. Do kolacji sederowej zasiadają nie tylko religijni Żydzi, ale także ci, którzy uważają się za ateistów.

 Żydzi i katolicy razem

Żydzi zapraszają też do domów swoich znajomych, także katolików, Są wśród nich katolicy języka hebrajskiego czyli jedna z najmniejszych chrześcijańskich grup świata, która odwołuje się do tego, co łączy chrześcijaństwo z judaizmem. Grupa liczy kilkaset osób i działa w kilku parafiach w Izraelu, m.in. w Jerozolimie, Tel Awiwie, Ber Szewie i Hajfie. Wierni to imigranci z krajów afrykańskich mieszkający w Izraelu, katolicy od urodzenia, zafascynowani Izraelem, ale także Żydzi, którzy przeszli na chrześcijaństwo.

- Dużą część stanowią ludzie, którzy pochodzą z judaizmu. To jest często nawrócenie raczej z ateizmu, to są ludzie, którzy porzucili jakąkolwiek lub nigdy nie mieli jakiejkolwiek wiary i spotkali Pana Boga w kościele katolickim. Często jest to dla nich motywacja, żeby poszukać, jakie znaczenie ma to, że pochodzą z judaizmu, że są Żydami - mówi Polskiemu Radiu ksiądz Piotr Żelazko, proboszcz parafii katolików hebrajskojęzycznych w Ber Szewie.

Grupa należy do kościoła katolickiego i zachowuje całą liturgię rzymską. Równocześnie, organizuje spotkania z religijnymi Żydami, wymienia poglądy i uczestniczy w żydowskich uroczystościach.

Powiązany Artykuł

grob jerozolima free 1200 ok.jpg
Co się działo w Jerozolimie 2000 lat temu? Najpierw wołali "niech żyje", a potem by ukrzyżować

37-letni Benny, który należy do wspólnoty w Jerozolimie, jest Włochem i kilka lat temu przyjechał do Izraela, by studiować literaturę hebrajską. Jak mówi, bez znajomości judaizmu nie można zrozumieć chrześcijaństwa.

- Myślę, że bez judaizmu nie bylibyśmy w stanie nawet poznać chrześcijaństwa, zwłaszcza na Zachodzie, gdzie chrześcijaństwo jest kombinacją judaizmu oraz kultury greckiej i rzymskiej. Ale bez Biblii, bez żydowskich świąt i tradycji, a nawet bez takich pojęć jak ofiara całopalna czy świątynia nie mielibyśmy na czym zbudować naszej wiary - dodaje.

Tegoroczna Wielkanoc zakończy się jutro, a Pascha w następną sobotę.


Wojciech Cegielski z Jerozolimy

 

Polecane

Wróć do strony głównej