X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sir Eric Pickles: to jest spór pomiędzy Polską a resztą świata

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 23:05
Nowelizacja ustawy o IPN wyrządza Polsce poważne szkody - taka opinię wyraził pełnomocnik rządu Wielkiej Brytanii do spraw Holokaustu Sir Eric Pickles. W wywiadzie dla Polskiego Radia Pickles ocenił, że w obecnym brzmieniu ustawa przynosi odwrotny efekt od zamierzonego i wyraził nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny zawęzi jej interpretację.
Audio
  • Sir Eric Pickles o ustawie o IPN w rozmowie z Markiem Wałkuskim (IAR)
Eric Pickles
Eric PicklesFoto: MW

Eric Pickles uważa, że wiele głosów krytyki pod stresem ustawy o  ustawy o IPN jest bezpodstawnych. Jego zdaniem nowe prawo wcale nie ogranicza swobody debaty akademickiej i wcale nie zakazuje mówienia o przypadkach kolaboracji Polaków z nazistami. - Mimo wszystko uważam, że te przepisy wyrządzają Polsce ogromne szkody – stwierdził Pickles, zwracając uwagę na nieprzychylny odbiór ustawy. - Nie mamy tu do czynienia z kontrowersjami pomiędzy Polską a Izraelem, to jest spór pomiędzy Polską a resztą świata – podkreślił pełnomocnik rządu Wielkiej Brytanii w rozmowie z korespondentem Polskiego Radia w Waszyngtonie Markiem Wałkuskim. Pickeles przebywał w stolicy USA na konferencji poświęconej Holocaustowi organizowanej przez Uniwersytet Georgetown.

Według Picklesa nowelizacja ustawy o IPN nie tylko nie powstrzyma nikogo przed zniesławianiem Polski, ale może nawet zachęcać do eksponowania przypadków kolaboracji Polaków z nazistami. - Każdy kto ma coś niedobrego do powiedzenia o Polsce wykorzysta ją by dokopać Polakom, co uważam za tragedię – ostrzegł.

Zobacz internetowy serwis edukacyjno-społeczny Polskiego Radia - GermanDeathCamps.info >>>


Eric Pickles podkreślił, że kocha Polskę. Według niego Polska stała się strażnikiem pamięci o Holocauście. - Wystarczy popatrzeć na wspaniałe Muzeum Historii Żydów Polskich  Polin. Nie ma takiego drugiego miejsca na świecie – wskazał. Pełnomocnik brytyjskiego rządu ocenił, że ustawa o IPN wcale nie jest próbą zafałszowania przez Polskę historii. Wyraził jednak ubolewanie, że są w Polsce politycy, którzy chcą narzucić  taką interpretację ustawy, by każda sugestia, iż Polacy zachowywali się inaczej niż bohatersko, mogła zostać uznana za zniesławienie.

Sir Pickles wyraził nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny określi bardzo wąską interpretację ustawy sprowadzającą się jedynie do zakazu przypisywania odpowiedzialności za Holocaust państwu polskiemu, co nie powinno budzić takich kontrowersji bo państwo polskie wówczas nie istniało a rząd emigracyjny działał w Londynie. 

Sir Eric Pickles jest przedstawicielem brytyjskich konserwatystów. W latach 2009-2010 był przewodniczącym tej partii. W gabinecie premiera Davida Camerona sprawował funkcje sekretarza stanu do spraw społeczności lokalnych. Od 2015 roku jest pełnomocnikiem rządu Wielkiej Brytanii do spraw Holocaustu.  

fc


Zobacz więcej na temat: ŚWIAT IPN Holokaust
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Maria Anders zapewnia: Żydzi w USA liczą na rozwiązanie problemu ws. ustawy o IPN

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 08:00
Minister do spraw dialogu międzynarodowego, senator Anna Maria Anders powiedziała, że amerykańscy Żydzi liczą na rozwiązanie problemu nowelizacji ustawy o IPN i deklarują, że zależy im na przyjaźni z Polską. Minister Anders przebywa w Waszyngtonie, gdzie bierze udział jako obserwator w konferencji najbardziej wpływowej organizacji żydowskiej w Stanach Zjednoczonych: Amerykańsko-Izraelskiego Komitetu Spraw Publicznych – AIPAC.
rozwiń zwiń