X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Antoni Krauze spoczął na cmentarzu w Falenicy. "Artysta o wielkiej wrażliwości ducha"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 20:07
Rodzina, artyści, politycy, przyjaciele i osoby, dla których ważna była postawa i twórczość Antoniego Krauzego, pożegnali zmarłego reżysera. Został pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu parafialnym w Aleksandrowie koło Falenicy. - Antoni Krauze, jako człowiek i filmowiec, zawsze dążył do prawdy - tę cechę reżysera filmu "Smoleńsk" przypomnieli w listach odczytanych przed wtorkową mszą pogrzebową zmarłego filmowca prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński. 
Audio
  • Pogrzeb Antoniego Krauzego. Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)
  • Uroczystości pogrzebowe Antoniego Krauzego (IAR)
Abp. Andrzej Dzięga podczas uroczystości pogrzebowych reżysera Antoniego Krauzego na cmentarzu w Alaksandrowie.
Abp. Andrzej Dzięga podczas uroczystości pogrzebowych reżysera Antoniego Krauzego na cmentarzu w Alaksandrowie. Foto: PAP/Rafał Guz

Mszy pogrzebowej w kościele ojców dominikanów na warszawskim Służewie, przewodniczył arcybiskup Andrzej Dzięga, który w homilii zwracał uwagę na artystyczną wrażliwość twórcy.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli między innymi minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, sekretarz stanu z Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski, a także szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski.

W liście, odczytanym podczas mszy przez sekretarza stanu Adama Kwiatkowskiego, prezydent napisał: "Oddajemy hołd artyście o wielkiej wrażliwości i kulturze ducha, a jednocześnie wspaniałemu, prawemu człowiekowi. Obdarzony prawdziwą odwagą i siłą charakteru Antoni Krauze tworzył z niezachwianą wiarą w ideały i wartości, które określały go jako człowieka i którym dawał wyraz zarówno w pracy artystycznej, jak i poza nią" - napisał Andrzej Duda. Prezydent podkreślał, że Antoni Krauze w swojej twórczości zawsze dążył do prawdy, szukał jej i nią żył. - Wiedział, że miewa ona różne oblicza, że często trzeba wewnętrznej siły, aby przyjąć ją do wiadomości, a tym bardziej, by mówić o niej innym - dodał.

List pożegnalny od prezesa PiS odczytał wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. W liście Jarosław Kaczyński napisał, że Antoni Krauze całe życie walczył gorliwie o prawdę, z determinacją właściwą tylko ludziom wewnętrznie wolnym i jednocześnie też świadomym tego, że za niezależność i za prawdę bardzo często przychodzi płacić wysoką cenę. Prezes PiS zaznaczył, że było to widoczne - w sposób dojmująco bolesny - zwłaszcza podczas realizacji "Czarnego czwartku" oraz "Smoleńska". "Kręcił te obrazy mimo rzucanych mu kłód pod nogi, mimo różnego rodzaju nacisków, "życzliwych" rad. Poruszał tematy, które establishment uważał za niepoprawne"- podkreślił Jarosław Kaczyński. 

Piotr Gliński: był artystą niepospolitym

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wspominał, że zmarły Antoni Krauze był artystą niepospolitym. Mówił, że Antoni Krauze nigdy nie szedł na kompromisy, nie czapkował żadnej władzy i płacił za to cenę trudną do wyobrażenia. - Cenę, jaką znają tylko prawdziwi, uczciwi artyści. Takim był i takim pozostanie do końca" - podkreślił Piotr Gliński. Przypomniał również słowa Antoniego Krauzego, który był pytany swego czasu o motywy reżyserii filmu "Smoleńsk". Odpowiedział wówczas, że nie robił tego z pobudek politycznych ani koniunkturalnych. Podkreślił, że zrobił to z potrzeby, że taki film powinien powstać w czasie, gdy wielu milczało i nikt w środowisku nie chciał tego obowiązku spełnić. "Antoni Krauze jako jedyny podjął się tego niewyobrażalnie trudnego zadania - powiedział Piotr Gliński. 

Koledzy zmarłego reżysera zwracali we wspomnieniach uwagę na prawdę, o którą zabiegał i wewnętrzne ciepło, którym charakteryzował się Antoni Krauze. 

Reżyser Robert Gliński mówił, że filmy Antoniego Krauzego ukazywały PRL w niekonwencjonalny sposób, bo z punktu widzenia zwykłego człowieka. Te obrazy miały w sobie ogromne ciepło. Kompozytor muzyki filmowej Michał Lorenc przypomniał, że Antoni Krauze oprócz filmów fabularnych i krótkometrażowych nakręcił również wiele wybitnych dokumentów. Zdaniem kompozytora znane bardzo wąskiemu gronu filmy, zwłaszcza te kręcone w latach 80. ubiegłego wieku, były równie dobre jak dokumenty Krzysztofa Kieślowskiego. 

Posłuchaj
00:24 gliński.mp3 Reżyser Robert Gliński powiedział, że filmy Antoniego Krauzego ukazywały PRL w niekonwencjonalny sposób (IAR)

 

"Ciepły człowiek o wysokiej kulturze"

Beata Fido, która pracowała z Antonim Krauze przy filmie "Smoleńsk" mówiła, że w jej pamięci reżyser pozostanie jako wielki artysta i wyjątkowy, ciepły człowiek o wysokiej kulturze

Jan Pietrzak podkreślił, że twórczość Antoniego Krauzego była poszukiwaniem prawdy. - On ją wydobywał i pokazywał - mówił artysta. Aktor wspominał Antoniego Krauzego jako dobrego człowieka w każdym wymiarze i towarzyskiego kompana lubiącego śpiewać na przyjęciach. - Lubił kabaretowe klimaty, bywał często w naszym kabarecie i w Piwnicy pod Baranami - mówi Jan Pietrzak.

- Ciepły, emocjonalny, przeżywający świat - mówił o zmarłym reżyser Krzysztof Zanussi. Zdaniem artysty, Antoni Krauze był człowiekiem wyjątkowym, niezwykłym i odmiennym od ludzi, którzy traktują sztukę jak rzemiosło. "On ją traktował jednak jako pewne powołanie" - wspominał Krzysztof Zanussi. 

Posłuchaj
00:20 lorenc.mp3 Kompozytor muzyki filmowej Michał Lorenc przypomniał, że Antoni Krauze oprócz filmów fabularnych i krótkometrażowych nakręcił również wiele wybitnych dokumentów (IAR)

 

Antoni Krauze zmarł 14 lutego. Miał 78 lat. Był reżyserem i scenarzystą, twórcą kilkudziesięciu filmów krótkometrażowych i fabularnych. Do najbardziej znanych należą: "Monidło", "Zaklęty dwór", "Palec Boży", "Akwarium", a także "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" oraz ostatni jego film - "Smoleńsk". 

Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Antoniego Krauzego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Pogrzeb reżysera miał charakter państwowy.

dad

Czytaj także

Antoni Krauze nie żyje. "Będzie miał pogrzeb państwowy, bo Polska jest mu to winna"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 14:55
- Śmierć Antoniego Krauzego to wielka strata nie tylko dla kultury, ale także dla Polski - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Jak zapowiedział, uroczystości pogrzebowe zmarłego w środę filmowca będą miały charakter państwowy. - Myślę, że to jest oczywiste. Wystąpiliśmy dzisiaj rano do pana premiera o pogrzeb państwowy. Rozmawiałem z żoną i córką Antoniego Krauze. Poprosiłem o zgodę na taki charakter uroczystości - poinformował Piotr Gliński. 
rozwiń zwiń