X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda: Irena Sendlerowa dokonała wielkiego dzieła

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 13:46
Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą Irenę Sendlerową w Warszawie. W czwartek mija 108 rocznica urodzin działaczki społecznej, która ratowała z getta żydowskie dzieci.
Audio
  • "Musimy o niej pamiętać, bo była to wielka, absolutnie wielka osoba" - mówi prezydent Andrzej Duda (IAR)
Prezydent Andrzej Duda składa wieniec przed tablicą upamiętniającą Irenę Sendlerową
Prezydent Andrzej Duda składa wieniec przed tablicą upamiętniającą Irenę SendlerowąFoto: PAP/Marcin Obara

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą Irenę Sendlerową w Warszawie. W czwartek mija 108 rocznica urodzin działaczki społecznej, która ratowała z getta żydowskie dzieci.

"To była wielka osoba"

- To jest wielka bohaterka, kobieta, która uratowała w okresie II wojny światowej tysiące dzieci, więc to pomnikowa postać, można powiedzieć. Wspaniała. Działała razem z Zofią Kossak-Szczucką w ramach "Żegoty" i dokonała wielkiego dzieła dla Polski i dla życia - powiedział Andrzej Duda dziennikarzom.

Prezydent przypomniał, że Irena Sendlerowa to również jedna ze Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, która ma swoje drzewko w instytucie Jad Waszem. - Musimy o niej pamiętać, bo była to wielka, absolutnie wielka osoba - podkreślił Duda.

Torturowana i skazana na śmierć

Irena Stanisława Sendler, z domu Krzyżanowska, urodziła się w 1910 roku, a zmarła w 2008 roku. W grudniu 1942 roku świeżo utworzona Rada Pomocy Żydom "Żegota" mianowała ją szefową wydziału dziecięcego. Jako pracownik ośrodka pomocy społecznej miała przepustkę do getta. Za swoją działalność Sendlerowa została aresztowana w 1943 roku przez Gestapo, była torturowana i skazana na śmierć. "Żegota" zdołała ją uratować, przekupując niemieckich strażników. W ukryciu pracowała dalej nad ocaleniem żydowskich dzieci.

Po wojnie pracowała na rzecz dzieci, m.in. tworzyła domy sierot, powołała Ośrodek Opieki nad Matką i Dzieckiem. Związana była z ruchem socjalistycznym i PPS. W latach 1948-1968 należała do PZPR. Wystąpiła z partii po wydarzeniach z marca 1968 roku.

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Duda na spotkaniu ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. "Decyzja o podpisaniu noweli o IPN jest słuszna"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 17:38
Prezydent spotkał się z odznaczonymi tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Andrzej Duda tłumaczył, że decyzja o podpisaniu nowelizacji ustawy o IPN jest słuszna. Jego zdaniem to sygnał do świata pokazujący, że państwo polskie widzi problem przypisywania Polakom zbrodni popełnionych przez Niemców w trakcie wojny i reaguje na niego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent wręczył odznaczenia matkom zasłużonym w wychowaniu dzieci

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 14:39
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckimi z rodzinami wielodzietnymi. Podczas uroczystości mówił, że "matki mają swoje zasługi w odzyskaniu niepodległości Polski i kształtowaniu postaw patriotycznych w rodzinach".
rozwiń zwiń