X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Niesamowite zjawisko na niebie. Zobacz "Super Blue Blood Moon" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 15:33
Przed południem na niebie rozpoczął się niezwykły spektakl. Zaćmienie Księżyca, które - ze względu na zbieg kilku okoliczności - anglojęzyczne media nazwały "Super Blue Blood Moon". Jego kulminacja nastąpiła o godz. 14.31. Ostatni raz na półkuli zachodniej takie zaćmienie miało miejsce ponad 150 lat temu.
Super Blue Blood Moon - pełnia w Australii
"Super Blue Blood Moon" - pełnia w AustraliiFoto: PAP/EPA/Richard Wainwright

Zaćmienie Księżyca następuje w sytuacji, gdy naturalny satelita Ziemi znajduje się po przeciwnej stronie naszej planety niż Słońce oraz wejdzie w cień Ziemi. Tym razem zbiegło się to z okresem tzw. superpełni, czyli pełni Księżyca widocznej w czasie, gdy ten znajduje się w punkcie orbity najbliższym Ziemi. W trakcie "superpełni" tarcza Księżyca jest na niebie o około 14 proc. jaśniejsza niż normalnie.

"Od wielkiego dzwonu"

Była to druga "superpełnia" w tym samym miesiącu, co jest nazywane w języku angielskim terminem „blue moon” („niebieski księżyc”). Taka sytuacja występuje rzadko, raz na kilka lat.

Tarcza Księżyca nie staje się niebieska w trakcie zjawiska "blue moon". W języku angielskim powiedzenie: "once in blue moon" oznacza, że coś dzieje się bardzo rzadko. Polskie odpowiednik tego idiomu to na przykład: "od wielkiego dzwonu”. Kiedyś zaś termin "niebieski księżyc" odnosił się do trzeciej pełni Księżyca w ciągu astronomicznej pory roku, w której widoczne były cztery pełnie Księżyca.Natomiast określenie "blood” w nazwie "Super Blue Blood Moon", to nawiązanie do koloru Księżyca podczas całkowitego zaćmienia. Przybiera on wtedy bowiem barwę czerwoną. Podczas całkowitego zaćmienia promienie słoneczne są zablokowane przez Ziemię, Księżyc znajduje się w cieniu rzucanym przez naszą planetę. Dociera do niego jedynie światło rozproszone w ziemskiej atmosferze, które ma kolor czerwony z tych samych powodów, z jakich Słońce jest widoczne jako czerwone, gdy zachodzi.

Następne zaćmienie Księżyca będzie widoczne w Polsce 27 lipca

Ostatni raz zjawisko "Super Blue Blood Moon" można było obserwować na zachodniej półkuli ponad 150 lat temu (31 marca 1866 roku). Z kolei na wschodniej półkuli 30 grudnia 1982 roku, ale było wtedy widoczne na niewielu obszarach.

Dokładne momenty poszczególnych etapów zaćmienia 31 stycznia w czasie obowiązującym zimą w Polsce (czas środkowoeuropejski) są następujące: początek zaćmienia półcieniowego o godz. 11.51, początek zaćmienia częściowego o godz. 12.48, początek zaćmienia całkowitego o godz. 13.52, maksimum zaćmienia o godz. 14.31, koniec zaćmienia całkowitego o godz. 15.08, koniec zaćmienia częściowego o godz. 16.11, koniec zaćmienia półcieniowego o godz. 17.08.

Obserwatorzy w Polsce nie zobaczą całego przebiegu zjawiska, gdyż Księżyc zacznie wschodzić dopiero około pół godziny przed godziną siedemnastą, co oznacza, że będzie można dostrzec jedynie końcówkę zaćmienia półcieniowego. Aby zobaczyć w środę Księżyc w kolorze czerwonym, trzeba się wybrać daleko na wschód (np. do Rosji) albo daleko na zachód (np. do Stanów Zjednoczonych). Można też obejrzeć transmisję w internecie (np. NASA będzie prowadzić transmisję na żywo pod adresem: https://www.nasa.gov/nasalive).

mg

Czytaj także

Krwawy Superksiężyc. "To nie będzie typowe zaćmienie"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 13:26
- Takie zjawisko zdarza się gdy Księżyc, Ziemia i Słońce ustawiają się w jednej linii. Zobaczymy całkowite zaćmienie Księżyca, ale to nie wszystko - mówi Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieczorem spójrz w niebo. Częściowe zaćmienie Księżyca już dziś

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 16:40
Poniedziałkowy wieczór będzie okazją do zobaczenia częściowego zaćmienia Księżyca. Szacuje się, że faza maksymalna zaćmienia nastąpi o godzinie 20.22.
rozwiń zwiń