X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Członek Rady Mediów Narodowych domaga się kary dla TVP. "Zamieszczono kłamliwe informacje"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2018 19:34
Członek Rady Mediów Narodowych Juliusz Braun zwrócił się do szefa KRRiT o nałożenie kary na Telewizję Polską, która w swych programach informacyjnych "systematycznie narusza" ustawowe obowiązki, w szczególności obowiązek "bezstronności i odpowiedzialności za słowo".
Siedziba TVP
Siedziba TVPFoto: IAR/Krystian Dobuszyński

Jak wyjaśnił Braun w piśmie z 6 stycznia 2018 r. do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego, chodzi o materiał wyemitowany 4 stycznia w wieczornych "Wiadomościach" w TVP1, w którym, przy okazji promocji serialu "Korona królów", "zamieszczono kłamliwe informacje" dotyczące działalności Telewizji Polskiej "kilka lat temu".

"Treści te naruszają przepisy ustawy o radiofonii i telewizji, w szczególności wynikający z art. 21 ust. 1 obowiązek zachowywania w programach bezstronności i wyważenia. Rażąco naruszony został również przepis art. 21 ust. 1 punkt 1 nakazujący kierowanie się odpowiedzialnością za słowo oraz dbałość o dobre imię publicznej telewizji" - napisał Braun.

Były szef TVP i KRRiT, członek Rady Mediów Narodowych zwrócił się o "wyciągnięcie wobec Nadawcy konsekwencji przewidzianych w art. 10 ust. 4 ustawy o radiofonii i telewizji".

"Biorąc pod uwagę, iż Telewizja Polska w swych programach informacyjnych systematycznie narusza ustawowe obowiązki, w szczególności obowiązek rzetelności, bezstronności i odpowiedzialności za słowo, wracam się jednocześnie o nałożenie kary przewidzianej przepisami art. 53 ust. 2 wspomnianej ustawy" - wskazał.

"Gloryfikowanie armii rosyjskiej"

Juliusz Braun wnioskuje też, by przewodniczący KRRiT "w trybie art. 10 ust.3 ustawy o radiofonii i telewizji, niezwłocznie wezwał zarząd Telewizji Polskiej, do usunięcia ze strony internetowej TVP informacji zatytułowanej +Korona królów o 18.30 w TVP1+".

W uzasadnieniu czytamy, że w informacji nadanej w "Wiadomościach" 4 stycznia 2018 o 19.30, dostępnej również w internecie pod tytułem "Korona królów o 18.30 w TVP1", po kilku pochwałach pod adresem serialu "Korona królów" i polemiką z jego krytykami, na ekranie pojawiły się kadry z defilującymi żołnierzami rosyjskimi. "Obrazom towarzyszył tekst: +Przekaz historyczny, który jeszcze kilka lat temu przedstawiała Telewizja Polska był naprawdę zdumiewający+" - wskazał Braun. Dalej znalazło się stwierdzenie, że w "Wiadomościach" z 9 maja 2013 r. +gloryfikowano rosyjską armię+.

W opinii Brauna zarówno ogólne zdanie wprowadzające, jak stwierdzenie o "gloryfikowaniu armii rosyjskiej" jest "rażąco nieprawdziwe i znieważające dobre imię Telewizji Polskiej oraz osób odpowiedzialnych za program".

Seriale historyczne

Według byłego prezesa TVP kolejne "fałszywe informacje" zawarte są w stwierdzeniu, że "zamiast polskich seriali historycznych na antenie Telewizji Polskiej gościły zagraniczne produkcje, mimo iż niektóre z nich budziły ogromne kontrowersje". Jako jedyny przykład - napisał Braun - wskazano niemiecki serial "Nasze matki, nasi ojcowie". Dodał, że serial ten wzbudził w Polsce wiele głosów krytyki i jako prezes TVP "był jedną z pierwszych osób, które publicznie skrytykowały ten serial telewizji ZDF kierując w tej sprawie list do władz tej stacji".

Braun dodał, że nieprawdą jest również, że w TVP pokazywano zagraniczne produkcje zamiast polskich seriali historycznych. Wskazał, że trzyodcinkowy serial "Nasze matki, nasi ojcowie" emitowany był na antenie TVP raz. W tym samym czasie w TVP2 i na innych kanałach TVP wyświetlano serial "Czas honoru" (łącznie 90 odcinków). Z kolei, serial "Wojenne dziewczyny", nadawany był w 2016 r., ale przygotowywany do realizacji pt. "Morowe panny" w 2015 r. "Kolejna produkcja historyczna to serial +Bodo+, emitowany w 2016 r., wyprodukowany w 2015. W 2012 roku na antenie TVP1 miał premierę polski serial +Miasto z morza+" - czytamy. Jak przypomniał Braun TVP była też koproducentem serialu "Dzwony wojny" oraz sensacyjnego serialu historycznego "Szpiedzy w Warszawie.

Udostępnienie nagrania

- Jest zarzut wobec konkretnego wydania "Wiadomości". Musimy obejrzeć ten materiał i wtedy odpowiemy panu Braunowi - powiedziała PAP wiceprzewodnicząca KRRiT Teresa Bochwic. Dodała, że w przypadku skarg zawierających konkretne zarzuty KRRiT występuje do nadawcy o udostępnienie materiału oryginalnego. - Każdy nadawca ma obowiązek trzymania materiałów przez niecały miesiąc. My ten oryginalny materiał musimy obejrzeć, żeby wydać opinię - podkreśliła.

Jak zaznaczyła, rada traktuje konkretne skargi "bardzo poważnie" - w szczególności od posłów. - Biuro dzisiaj nie pracuje. Jeżeli ta skarga wpłynęła, możemy jutro wystąpić do TVP o udostępnienie materiału - powiedziała. 

Czytaj także

Rada Mediów Narodowych powołała dyrektorów TVP3 Kraków i TVP3 Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 21:10
- Rada Mediów Narodowych powołała Bogdana Wasztyla i Rafała Kotomskiego na dyrektorów oddziałów terenowych TVP w Krakowie i Warszawie - poinformował po zakończeniu posiedzenia Krzysztof Czabański, przewodniczący RMN.
rozwiń zwiń