X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wiceminister kultury: ustawa o dekoncentracji mediów może być nowym otwarciem w mediach

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 17:56
- Ustawa o dekoncentracji mediów może być nowym otwarciem, które pozwoli na nowo ukształtować rynek mediów zgodnie z zasadami wolnorynkowymi i pluralizmu opinii – powiedział wiceszef MKiDN Paweł Lewandowski.
Audio
  • Wiceminister kultury Paweł Lewandowski nie określił, kiedy zapadnie decyzja o przedstawieniu projektu ustawy przez resort (IAR)
  • Paweł Lewandowski wyjaśnił, że dekoncentracja mediów to działanie antymonopolowe na rynku medialnym, które ma za zadanie wyrównać szanse słabszych podmiotów (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Podczas czwartkowej konferencji poświęconej 25-leciu ustawy o radiofonii i telewizji, wiceszef resortu kultury mówił, że projektowana ustawa dekoncentracyjna z jednej strony ma chronić przed monopolem w mediach, stworzyć warunki uczciwej konkurencji na rynku, a także stworzyć możliwości dostępu do niego dla nowych podmiotów. Jak mówił Paweł Lewandowski, najważniejsza jest jednak kwestia gwarancji pluralizmu opinii w mediach.

Czytaj także
kołodziejski2 1200.jpg
Szef KRRiT: obowiązująca ustawa nie przystaje do rzeczywistości medialnej

- W związku z koncentracją, zwłaszcza krzyżową, może dojść do takiej sytuacji, w której jeden właściciel może kreować za pomocą – w cudzysłowie – różnych źródeł, zachowania konsumenckie i społeczne, czy opinie – stwierdził wiceminister. - Ludzie oglądając daną stację telewizyjną, słyszą jakąś opinię, później słyszą ją w radiu, a potem, na stronie internetowej czytają podobną opinię i wydaje im się, że wszystkie źródła podają taką samą informację w takiej samej otoczce, bo przecież wiemy, że każdej informacji towarzyszy dodatkowa opinia, często okraszona pewną otoczką ideologiczną. To może powodować pewien chaos i niezamierzone skutki społeczne, w mojej ocenie – dosyć groźne – przekonywał.

"Wszystkim powinno się stworzyć równe szanse"

Lewandowski dodał, że projektowane w resorcie zmiany prawa będą przeciwdziałać nadmiernej koncentracji, nie tyle w zakresie kapitału, ile w zakresie "posiadania podmiotów, które potencjalnie mogą oddziaływać społecznie". Ministerstwo chce też stworzyć taki rodzaj regulatora, który doprowadziłby do tego, że także niszowe poglądy będą miały prawo do funkcjonowania na szerokim rynku opinii.

- Wszystkim powinno się stworzyć równe szanse i stworzyć pewien rodzaj resetu w tej materii. Myślę, że ustawa o dekoncentracji, jeśli wejdzie w życie, może być tego typu resetem, czyli nowym otwarciem, które pozwoli na nowo ukształtować rynek zgodnie z zasadami wolnorynkowymi i z zasadami pluralizmu opinii" – powiedział wiceszef MKiDN.

Ministerstwo czeka na decyzję polityczną

- Ja cały czas pracuję nad projektem ustawy dekoncentracyjnej. Jeśli będzie decyzja polityczna, żeby ten projekt wrzucić w tryby legislacji, to ja jestem gotowy, żeby ten projekt realizować - zadeklarował.

O tym, że dekoncentracja mediów to jedna z reform, które PiS chce przeprowadzić w najbliższym czasie, mówił pod koniec lipca w TV Trwam prezes PiS Jarosław Kaczyński; później wiceminister kultury Jarosław Sellin zapowiedział, że projekt ustawy o dekoncentracji struktur właścicielskich w mediach zostanie ogłoszony wczesną jesienią.

W październiku rzeczniczka PiS Beata Mazurek informowała, że jej partia pracuje nad zmianą ustawy medialnej. Podkreślała jednocześnie, że w obecnej sytuacji kluczowe jest to, w jaki sposób zostanie rozstrzygnięta reforma wymiaru sprawiedliwości. - Od tego będzie zależało co i w jakiej kolejności i kiedy będziemy przeprowadzać - mówiła wówczas rzeczniczka PiS.

W połowie listopada wicepremier i szef MKiDN Piotr Gliński mówił, ze projekty ustaw dot. dekoncentracji mediów są gotowe, a resort kultury czeka na podjęcie decyzji politycznej w ich sprawie.

pg

Czytaj także

Szef KRRiT: będziemy mówić o zmianach w ustawie medialnej

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 12:31
- Po 25 latach obowiązywania obecnej ustawy medialnej możemy powiedzieć, że została stworzona w zupełnie innej epoce, nieadekwatnej do dzisiejszej rzeczywistości; jest to moment zmian i o tych zmianach będziemy mówić - powiedział przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef KRRiT: obowiązująca ustawa nie przystaje do rzeczywistości medialnej

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 13:48
Brak uregulowania sprawy abonamentu i zbytnia koncentracja mediów - to, w opinii przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego, jedne z głównych wad obowiązującej ustawy o radiofonii i telewizji, która 25 lat temu rozpoczęła proces tworzenia w Polsce pluralistycznego rynku medialnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Czabański: zmienić formę i finansowanie mediów publicznych

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 17:26
- Najbardziej niszczącym procesem, jaki dotknął w ostatnim ćwierćwieczu media, była komercjalizacja - powiedział szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Misja zaczęła być pojęciem zupełnie abstrakcyjnym, czymś, o czym się mówi, jak o yeti, ale nikt o tym nie słyszał - dodał.
rozwiń zwiń