X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Betlejem: wierni z całego świata spędzają święta w miejscu narodzin Chrystusa

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2017 15:58
Uroczysta Pasterka we franciszkańskim kościele świętej Katarzyny - to najważniejszy punkt wigilijnego wieczoru w Betlejem. Jak co roku do palestyńskiego miasta przyjechali goście z całego świata, by spędzić święta w miejscu narodzin Chrystusa. W tym roku turystów i pielgrzymów jest nieco mniej ze względu na napięcia po uznaniu przez Donalda Trumpa Jerozolimy za stolicę Izraela.
Audio
  • Jerozolima - 10 franciszkanów na zamkniętej wigilii w Bożym Grobie. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
  • Betlejem - Wigilia w polskim sierocińcu. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Wnętrze Bazyliki Bożego Grobu
Wnętrze Bazyliki Bożego GrobuFoto: PR/Wojciech Cegielski

Miejsce narodzin Chrystusa to dzisiaj cel pielgrzymek z całego świata. Ale kiedyś były to raczej przedmieścia położonej 10 kilometrów dalej Jerozolimy. “To była mała miejscowość pod Jerozolimą więc większość ludzi była związana z pracami rolnymi albo byli to rzemieślnicy, którzy pracowali w Jerozolimie” - wyjaśnia pracujący w Ziemi Świętej polski dominikanin ojciec Łukasz Popko.Dzisiaj Betlejem jest jednym z głównych miast Autonomii Palestyńskiej. Liczy 30 tysięcy mieszkańców, w większości muzułmanów. Ocenia się, że chrześcijanie stanowią co najmniej 30 procent ludności. “Miasto Betlejem i okolice to szczególne pod względem religijnym miejsce. Ale nie chodzi tylko o Bazylikę Narodzenia. W całej okolicy mamy w sumie ponad 30 kościołów różnych odłamów chrześcijaństwa. Chodzą do nich palestyńscy chrześcijanie” - mówi architekt i planistka z Betlejem Ghadeer Najjar.

Jak relacjonuje z Betlejem specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, większość mieszkańców żyje z turystów, których każdego roku jest tutaj 2 miliony. Równocześnie jednak Palestyńczycy z Betlejem emigrują w poszukiwaniu lepszej pracy do Jerozolimy, Europy lub Stanów Zjednoczonych. Miasto jest też położone tuż obok dzielącego Palestyńczyków od Izraela muru, co stanowi dodatkową przeszkodę w rozwoju gospodarczym.

Słowo Betlejem oznacza po polsku dom chleba lub dom mięsa. Mimo, że w starożytności miasto było przedmieściami Jerozolimy, już wówczas było ważnym dla Żydów miejscem. Właśnie z Betlejem wywodził się król Dawid. Wszystkie starotestamentowe proroctwa mówiły, że to właśnie w Betlejem ma urodzić się żydowski Mesjasz.

dad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Betlejem: mniej pielgrzymów, choć według zapewnień jest bezpiecznie

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 10:05
Mniej pielgrzymów niż w latach ubiegłych przyjedzie w tym roku na święta Bożego Narodzenia do palestyńskiego Betlejem. Powodem są ostatnie niepokoje związane z uznaniem przez USA Jerozolimy jako stolicy Izraela. Pracujący w Ziemi Świętej duchowni zapewniają jednak, że turyści i pielgrzymi są bezpieczni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy palestyński przewodnik po Betlejem. Autorem jest kobieta

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 13:38
W Betlejem ukazał się pierwszy palestyński przewodnik po mieście. Jest on napisany w języku angielskim i przeznaczony dla zagranicznych gości.
rozwiń zwiń