X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kobyłka: pogrzeb wybitnego aktora Jerzego Turka

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2010 06:22
W Kobyłce koło Warszawy odbędzie się pogrzeb Jerzego Turka, wybitnego aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego.

Widzowie pamiętają go z ostatniej roli w serialu "Złotopolscy", gdzie grał listonosza Józefa Garlińskiego. Jerzy Turek mówił, że bardzo ceni rolę listonosza.

Mimo, że kreował głównie postaci drugiego planu, był artystą niezwykle popularnym i lubianym, przede wszystkim za role komediowe, jak choćby Wacława Jarząbka w filmie "Miś".
Jerzy Turek ukończył warszawską szkołę teatralną w 1958 roku. Występował między innymi na deskach teatrów stołecznych - Polskiego, Narodowego, Rozmaitości i Kwadratu, w którym grał od 1986 roku.

Stworzył wiele cenionych kreacji filmowych, w obrazach: "Krzyż Walecznych", "Gdzie jest generał...", "Mocne uderzenie", "Nie lubię poniedziałku", "Alternatywy 4" i "Rozmowy kontrolowane".

Jerzy Turek urodził się 17 stycznia 1934 roku w Tchórzowej koło Węgrowa. W 1958 roku debiutował jako aktor teatralny rolą Teodora Rousseau w sztuce "Lato w Nohant" w Teatrze Ziemi Opolskiej. Jego pierwszą rolą filmową był powstaniec w "Eroice" Andrzeja Munka z 1957 roku.

W latach 60. grał w filmach Stanisława Barei, serialu "Czterej pancerni i pies" oraz między innymi w "Rzeczpospolitej Babskiej". W latach 70. stworzył znakomite role komediowe, w tym zaopatrzeniowca Zygmunta Bączyka w "Nie lubię poniedziałku" Tadeusza Chmielewskiego i milicjanta Frania w "Nie ma mocnych" Sylwestra Chęcińskiego.

Jerzy Turek był związany z warszawskim Kabaretem Owca, założonym w połowie lat 60. przez satyryka i aktora Jerzego Dobrowolskiego. Kreował role w słuchowiskach i Teatrze Polskiego Radia. Grał w Teatrze Telewizji, w spektaklach Adama Hanuszkiewicza, Gustawa Holoubka, Zygmunta Huebnera i Jerzego Antczaka.

Prezydent Rzeczpospolitej pośmiertnie odznaczył artystę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Artysta zmarł 14 lutego. Miał 76 lat.

kg,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Czytaj także

Zmarł wybitny aktor Jerzy Turek

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2010 06:05
W Warszawie zmarł Jerzy Turek, znakomity aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Zostanie zapamiętany przede wszystkim za swoje wybitne role komediowe, w tym Wacława Jarząbka w filmie "Miś" Stanisława Barei.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogrzeb jednego z najpopularniejszych aktorów

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2010 07:44
W piątek odbędzie się pogrzeb Wojciecha Siemiona, jednego z najpopularniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych. Zmarł 24 kwietnia w wyniku wypadku samochodowego. Miał 82 lata.
rozwiń zwiń