X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Koledzy o Jerzym Turku: skromny człowiek i doskonały aktor

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2010 18:48
Wspaniały kolega, doskonały aktor - tak zmarłego Jerzego Turka wspominają koledzy po fachu.
Audio

Jerzy Turek - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny zmarł w niedzielę w Warszawie. Widzowie pamiętają jego przede wszystkim wybitne role komediowe, w tym Wacława Jarząbka w filmie "Miś" Stanisława Barei.

Leonard Pietraszak zwraca jednak uwagę, że Jerzy Turek stworzył też znakomite role u wybitnych reżyserów jak na przykład w "Krzyżu walecznych" Kazimierza Kutza czy "Gdzie jest generał..." Tadeusza Chmielewskiego.

Skromny człowiek i doskonały aktor - dodaje Marian Kociniak. "Dla mnie to jest wstrząs. Odszedł wspaniały kolega, ja z nim grywałem w telewizji. Będę go bardzo długo nosił w sercu" - powiedział Marian Kociniak.

Jerzy Turek ukończył warszawską szkołę teatralną w 1958 roku. Występował m.in. na deskach teatrów stołecznych: Polskiego, Narodowego, Rozmaitości i Kwadrat. Sam podkreślał, że cenił teatr wyżej niż film.

Dyrektor Teatru Kwadrat Edmund Karwański potwierdza, że Jerzy Turek bardzo wiele pracy wkładał w każdą rolę. "Był szalenie obowiązkowy, pierwszy przychodził przygotowany, nie tylko z nauczonym tekstem, ale z pewną koncepcją postaci. Mało tego biorąc udział w próbach innym kolegom jeszcze pomagał. Można powiedzieć tak; to był klasyczny aktor teatralny, który godził się nie za często wystąpić w filmie czy telewizji" - wspomina zmarłego aktora Edmund Karwański.

Dyrektor Teatru Kwadrat dodaje, że Jerzy Turek szczególnie promował młodych aktorów i szukał talenty do teatru. Doniesienia o pogarszającym się stanie zdrowia aktora pojawiły się w lipcu zeszłego roku, kiedy to aktor stracił przytomność i w ciężkim stanie trafił do jednego z warszawskich szpitali. Przeszedł wtedy udar mózgu. Dyrektor Karwański podkreśla, że Jerzy Turek mimo choroby grał do końca. Ostatnią świetną kreacją Jerzego Turka była postać listonosza Józefa Garlińskiego, grana przez ponad dwanaście lat w serialu "Złotopolscy". Jerzy Turek miał 76 lat.

rk,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak