X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

W Krakowie wręczono nagrody IPN "Świadek Historii"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 14:47
Pięć osób i jedna organizacja zostało w czwartek w Krakowie uhonorowanych nagrodami Instytutu Pamięci Narodowej "Świadek Historii". Otrzymali je: Stanisław M. Jankowski, Ryszard Majdzik, Aleksandra Szemioth, Karol Tendera i Zofia Wieczorek-Nowak.
Ryszard Majdzik odbiera nagrodę Świadek Historii podczas uroczystości w Centrum Edukacyjnym IPN w Krakowie
Ryszard Majdzik odbiera nagrodę "Świadek Historii" podczas uroczystości w Centrum Edukacyjnym IPN w KrakowieFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Nagrodę odebrało też środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury" – "Nurt".

Jak podkreślił szef krakowskiego IPN Filip Musiał, który wręczał nagrody, wyróżnione osoby i instytucja na długo przed powstaniem Instytutu wykonywali rolę i zadania, do których została powołana ta instytucja. - Nagroda "Świadek Historii" jest zatem dla nas oddaniem hołdu tym osobom - podkreślił.

Nagroda "Świadek Historii" jest przyznawana w poszczególnych regionach kraju osobom, a także stowarzyszeniom, instytucjom i organizacjom społecznym zasłużonym dla upamiętniania historii Polski i narodu polskiego w latach 1939-1989. W ten sposób honorowane są też osoby i instytucje wspierające działania pionu edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej w dziele edukacji historycznej.

czytaj więcej
glebocki ipn 663.jpg
Historyk IPN wydalony przez FSB z Moskwy. Próba zablokowania badań?

Laureatem tegorocznej edycji nagrody "Świadek Historii" w Krakowie zostali przedstawiciele woj. małopolskiego i świętokrzyskiego. Został nim Stanisław M. Jankowski, zasłużony dla badania i odkrycia prawdy o zbrodni katyńskiej. Autor kilku tysięcy publikacji w prasie krajowej i zagranicznej, także polonijnej oraz słuchowisk radiowych i scenariuszy do filmów dokumentalnych dla TVP Historia, spod jego pióra wyszło dwadzieścia książek poświęconych Armii Krajowej i zbrodni katyńskiej; wieloletni redaktor "Biuletynu Katyńskiego".

Pozostałe wyróżnienia

Wyróżniony został też Ryszard Majdzik, w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych działacz niepodległościowy (ROPCIO, KPN, KSN) i związkowy, za co wielokrotnie był represjonowany i internowany.

Nagrodzona "Świadkiem Historii Aleksandra Szemioth od lutego 1989 roku uczestniczyła w przygotowaniu prac związanych z organizowaniem Związku Sybiraków w Krakowie, a od 2011 roku jest prezesem krakowskiego oddziału tej organizacji.

Nagrodę wręczono Karolowi Tenderze, b. więźniowi KL Auschwitz-Birkenau oraz filii niemieckiego obozu koncentracyjnego Flossenburg w czeskich Litomierzycach. W wieku 96 lat wciąż przyjmuje liczne zaproszenia do wygłoszenia prelekcji dla grup polskich i zagranicznych. Walczy z kłamliwym określeniem "polskie obozy koncentracyjne" – wytoczył proces w tej sprawie niemieckiej telewizji ZDF. W grudniu 2016 r., po trwającym trzy lata procesie, Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że sformułowanie „polskie obozy” jest nie tylko historycznym kłamstwem, ale także naruszeniem indywidualnych dóbr Karola Tendery i nakazał telewizji ZDF zamieszczenie przeprosin.

Zofia Wieczorek-Nowak, działaczka oddziału Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Kielcach, należała do grona kadry strzelców inicjujących i organizujących pierwszy Marsz Szlakiem Powstańców 1863 Roku z Suchedniowa do Bodzentyna, od 2009 r. organizuje inscenizacje historycznych odpraw plutonu wartowniczego żołnierzy z 4. Pułku Piechoty Legionów do wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

Nagrodę odebrało też środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury" – "Nurt". Ta działająca od 15 września 1957 r. organizacja kombatancka początkowo skupiała partyzantów wywodzących się z dwóch oddziałów partyzanckich. Udało im się wychować następców, którym przekazali tradycje i idee, o które walczyli i dbali przez kilkadziesiąt lat. Po 1990 r. kontynuacja tradycji akowskiej przejawia się w inicjatywach różnych grup społecznych, w tym drużyn harcerskich ZHP i ZHR, organizacji paramilitarnych, a także szkół i uczelni wyższych.

koz

Zobacz więcej na temat: POLSKA Kraków
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak