X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Abidżan: Unia Europejska chce zwiększyć walkę z nielegalną migracją

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 10:00
Włochy zapowiedziały dofinansowanie straży przybrzeżnej w Libii, a francuski prezydent ma zaproponować pozostałym krajom Unii specjalną akcję ratowania migrantów, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie w Libii. Sprawa jest jednym z głównych tematów rozpoczętego w Abidżanie dwudniowego szczytu Unii Afrykańskiej i Unii Europejskiej.
Audio
  • Dyskusja o migrantach powróciła po tym, jak tydzień temu media ujawniły, że w kilkunastu miejscach w Libii tworzone są nielegalne aukcje niewolników. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
To już piąty szczyt Unia Europejska-Unia Afrykańska
To już piąty szczyt Unia Europejska-Unia AfrykańskaFoto: PAP/EPA/LEGNAN KOULA

Dyskusja o migrantach powróciła po tym, jak tydzień temu telewizja CNN ujawniła, że w kilkunastu miejscach w Libii tworzone są nielegalne aukcje niewolników. Przemytnicy za kilkaset dolarów sprzedają tam migrantów, którzy przez Libię chcieli dostać się do Europy, ale utknęli w prowizorycznych obozach.

"Szacunek dla praw człowieka wymaga mocnego potępienia powrotu pewnej formy niewolnictwa"

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który przed przylotem na szczyt do Abidżanu był w Burkina Faso, zapowiedział, że Unia będzie chciała przeciwdziałać wykorzystywaniu migrantów. - Zaproponuję też, że Afryka i Europa pomoże ludziom, którzy utknęli w Libii poprzez szerokie wsparcie ewakuacji osób, które znalazły się w zagrożeniu - mówił Macron w Wagadugu. Francuski prezydent nie wyjaśnił, jak miałaby wyglądać taka akcja.

abidżan pap 1200.jpg
Abidżan: dzisiaj mniej niż jeden na czterech Afrykańczyków chodzi do liceum

Z kolei ministerstwo spraw zagranicznych Libii poinformowało po emisji materiału w telewizji CNN, że powołało grupę ekspertów, którzy mają zbadać sprawę. Jednocześnie władze zwróciły się o pomoc do społeczności międzynarodowej.

Oburzenie doniesieniami o handlu niewolnikami wyraził też szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, który także uczestniczy w szczycie w Abidżanie. - Szacunek dla praw człowieka wymaga mocnego potępienia powrotu pewnej formy niewolnictwa, którą mogliśmy ostatnio zobaczyć w Libii. To jest niedopuszczalne. Nie będziemy zamykać na to oczu - podkreślił Tajani.

"To bardzo ważne, byśmy wspierali Afrykańczyków w walce z nielegalną imigracją"

O konieczności walki z przejawami niewolnictwa mówiła też w Abidżanie niemiecka kanclerz Angela Merkel. - To bardzo ważne, byśmy wspierali Afrykańczyków w walce z nielegalną imigracją, by zapobiec przetrzymywaniu ludzi w obozach w Libii a nawet handlowaniu nimi w obrzydliwy sposób. Afrykanie są słusznie oburzeni, ja także - mówiła Merkel, wchodząc na szczyt w Abidżanie.

Tymczasem Włochy wraz z Unią Europejską zadeklarowały, że chcą pomóc libijskiej straży przybrzeżnej. Według włoskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, w najbliższych sześciu latach na ten cel do Libii miałoby trafić 285 milionów euro.

FILM: Trudne rozmowy o migracji w Afryce

Jak relacjonuje z Abidżanu specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, po doniesieniach o aukcjach niewolników w Libii temat nielegalnej migracji stał się głównym przedmiotem kuluarowych rozmów przywódców krajów Afryki i Europy, którzy przyjechali na szczyt w Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Libia jest uznawana za upadłe państwo. Po tym jak sześć lat temu obalono tam wieloletniego dyktatora Muammara Kadafiego, rozpoczęła się wojna domowa pomiędzy różnymi frakcjami wcześniejszej opozycji. Teraz uznawany przez społeczność międzynarodową rząd nie kontroluje sporej części terenów. To właśnie na terenie Libii działa wielu przemytników ludzi, którzy korzystają na kryzysie migracyjnym. Wielu mieszkańców Afryki przez Libię trafia na statki i tratwy, którymi próbują nielegalnie dostać się do Europy.

dcz

Czytaj także

Francja: prezydent Macron ma przedstawić swoją wizję budowy Europy

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 11:36
Prezydent Emmanuel Macron, dzisiaj około godziny 15.00, ma przedstawić swoją wizję budowy Europy. O programie proponowanych reform w Unii Europejskiej ma mówić na paryskiej Sorbonie.
rozwiń zwiń