Hawaje przywrócą system ostrzegania przed atakiem nuklearnym. Powodem testy rakietowe

2017-11-28, 11:35

Hawaje przywrócą system ostrzegania przed atakiem nuklearnym. Powodem testy rakietowe
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Shutterstock

System pochodzi z czasów zimnej wojny - poinformowała hawajska agencja zarządzania kryzysowego (HI-EMA). Ostrzeżenia mają być wysyłane na telefony mieszkańców oraz nadawane w telewizji i przez radio. 


Powiązany Artykuł

rakieta shutter 1200.jpg
Rosyjski MON: nie prowokujcie Korei do przeprowadzania testów rakietowych

Według instrukcji wydanej przez władze tego amerykańskiego stanu, mieszkańcy, po usłyszeniu ostrzeżenia przed zbliżającym się pociskiem, powinni jak najszybciej znaleźć schronienie, pozostać w środku i oczekiwać kolejnych komunikatów. 

- Kiedy HI-EMA rozpoczynała kampanię informacyjną, obawiano się, że przestraszymy ludzi. Jednak publikowane przez nas informacje opierają się na najlepszych danych o skutkach ewentualnego uderzenia w Honolulu lub inny typowany cel - powiedział na konferencji prasowej szef HI-EMA Vern Miyagi. 

Władze przewidują, że między wydaniem ostrzeżenia a uderzeniem pocisku z ładunkiem atomowym upłynie maksymalnie 15 minut. Zalecają więc mieszkańcom, by wcześniej dowiedzieli się, gdzie mogliby się schronić w sytuacji zagrożenia. - Nie będzie czasu na dotarcie do bliskich osób, zabranie dzieci i znalezienie schronu. Każdy z nas powinien już teraz przygotować się i przećwiczyć plan działania - dodał Miyagi. 

Według szacunków HI-EMA w razie północnokoreańskiego ataku atomowego na Hawaje zginęłoby ok. 18 tys. osób, a 5-12 tys. doznałoby poparzeń. Po ataku mieszkańcom zaleca się pozostanie w schronie, dopóki władze nie dokonają pomiarów promieniowania i opadu radioaktywnego. Może to potrwać od kilku godzin do nawet 14 dni.


Powiązany Artykuł

DTrump pap 1200.jpg
Korea Płd. i USA zwiększą współpracę ws. przemysłu obronnego

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un nie groził atakiem bezpośrednio Hawajom, jednak władze tego stanu postanowiły opracować plan na wypadek takiego ataku - podkreśla ABC News. 

Pjongjang dokonał we wrześniu br. szóstej i najpotężniejszej dotąd próbnej eksplozji nuklearnej, a także dokonał prób z pociskami zdolnymi osiągnąć części terytorium USA.

abi

Polecane

Wróć do strony głównej