W Święto Niepodległości ruszyło Polskie Radio Chopin

2017-11-11, 12:00

W Święto Niepodległości ruszyło Polskie Radio Chopin
Radio Chopin. Foto: Łukasz Haponiuk/PR

11 listopada, w samo południe, rozpoczęło nadawanie Polskie Radio Chopin - unikatowe, autorskie i misyjne przedsięwzięcie Polskiego Radia. To kanał cyfrowy poświęcony naszemu najwybitniejszemu kompozytorowi i polskiej muzyce od średniowiecza po XXI wiek.  

- Nowa stacja, nazwana imieniem genialnego polskiego kompozytora, jest nowym przedsięwzięciem Polskiego Radia, którego najsilniejszymi walorami są: autorski charakter, unikatowość w skali międzynarodowej oraz pełna misyjność - mówi Prezes Zarządu Polskiego Radia Jacek Sobala. - Polskie Radio Chopin, choć jego główne zadania to edukacja muzyczna i kulturowa naszego społeczeństwa, nie będzie przemawiało do słuchaczy ex cathedra, nie będzie akademickie. Zależy nam na tym, by rozmawiało ze słuchaczami w sposób komunikatywny, atrakcyjny zarówno dla koneserów, jak i dla osób mniej muzycznie przygotowanych.

Zapis konferencji poświęconej Polskiemu Radiu Chopin 

24-godzinne Polskie Radio Chopin dostępne będzie w cyfrowym nadawaniu naziemnym w technologii DAB+ oraz w Internecie pod adresem chopin.polskieradio.pl. Użytkownicy urządzeń mobilnych znajdą je również w aplikacji Polskiego Radia. Twórcy Polskiego Radia Chopin podkreślają, że ich celem jest zapewnienie satysfakcjonującej jakości sygnału, zarówno w nadawaniu naziemnym, jak i w Internecie.

Polskie Radio Chopin nie będzie nową odsłoną czy reaktywacją cyfrowej stacji, która nadawała w 2015 roku podczas XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W eterze pojawi się nowoczesne kompendium wiedzy o życiu i twórczości Fryderyka Chopina.

Tu słuchaj Polskiego Radia Chopin >>>

Muzyka polska, ale nie tylko

Chopin będzie punktem wyjścia do rozważań o muzyce polskiej i europejskiej. Jego twórczość zajmie na antenie miejsce dominujące, ale zaistnieją też polscy kompozytorzy mniej znani – z kręgu muzyki dawnej, barokowej, klasycznej, wreszcie, niesłusznie dziś zapomniani, jego rówieśnicy. Dodatkowo Chopin pojawi się w bogatym kontekście muzyki europejskiej. Większość czasu antenowego wypełni muzyka polska, ale nie tylko.

Ambicją Polskiego Radia Chopin jest bowiem pokazanie, w jaki sposób genialny kompozytor wpłynął na polską i europejską myśl muzyczną XIX i XX wieku, a także na współczesną popkulturę oraz jazz. Wszak Chopin nie przestaje inspirować słynnych jazzmanów, w Polsce - Makowicza, Jagodzińskiego, Możdżera czy Maseckiego. O tym też nie zapomnimy…

Główne miejsce w Polskim Radiu Chopin zajmie oczywiście twórczość jego patrona. Przypomniane zostaną przesłuchania Konkursów Chopinowskich (rejestrowane od 1955 roku), dzięki którym słuchacze zapoznają się ze zróżnicowanymi tradycjami, szkołami pianistycznymi i stylami interpretacji. Antenę wypełnią także audycje dziennikarzy Polskiego Radia oraz prezentacje bogatych zbiorów płytowych i fragmentów audycji Jana Webera.

Program zasiląją także nagrania koncertów zarejestrowanych podczas festiwali organizowanych lub współorganizowanych przez Dwójkę, takich jak Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”. Pojawi się również cykl „Polacy w Konkursach Chopinowskich” autorstwa Stanisława Dybowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich chopinologów.

Ponadto wśród gospodarzy audycji Polskiego Radia Chopin znajdują się: Róża Światczyńska („Chopin osobisty”), Jacek Hawryluk („Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki”), Magdalena Łoś, Klaudia Baranowska i Andrzej Sułek („Romantyczne brzmienie. Chopin i muzyka romantyczna wykonywana na instrumentach historycznych”), Przemysław Psikuta („Duża czarna” i „Chopin z Archiwów Jana Webera”), Adam Rozlach („Koncert Chopinowski Adama Rozlacha”), Anna Skulska i Beata Stylińska („Laureaci nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków na Konkursach Chopinowskich”), Ewa Szczecińska, Krzysztof Dziuba, Grzegorz Dąbrowski, Maciej Łukasz Gołębiowski oraz Andrzej Zieliński („Na jazzowo”).

Adam Rozlach o Polskim Radiu Chopin

Nowe radio będzie „rozmawiało” ze słuchaczami w sposób atrakcyjny i komunikatywny, trafiający zarówno do wytrawnych melomanów, jak i odbiorców, którzy - bez względu na wykształcenie – poszukują bliskiego kontaktu z muzyką. Polskie Radio Chopin, choć tworzone z misją edukacyjną, nie będzie akademickie czy niszowe. Akademicki nie będzie też Portal Chopinowski.

chopin.polskieradio.pl

To nowoczesne w formie i treści kompendium wiedzy o kompozytorze, stworzone przez dziennikarzy Polskiego Radia. Pod adresem chopin.polskieradio.pl można zapoznać się z ramówką i opisami audycji Radia Chopin. Na stronie internetowej dziennikarze publikują aktualności związane z muzyką poważną i tematyką chopinowską, wydarzeniami, konkursami oraz nowościami wydawniczymi.

Opierając się na ogromnych zasobach Archiwum Polskiego Radia, Portal udostępnia dźwiękową biografię polskiego kompozytora oraz zaprezentuje to, co o Chopinie mówią najwybitniejsi muzycy i eksperci z Polski i ze świata. Dzięki unikatowym nagraniom, Portal śledzi też historię Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina od pierwszej edycji w 1927 roku. Oddaje głos jego uczestnikom, laureatom, jurorom i dziennikarzom muzycznym Polskiego Radia.

„Dlaczego Chopin?” – to pytanie Portal zadaje wybitnym ludziom muzyki i kultury. Jako pierwsze zostaną opublikowane kwestionariusze Jerzego Maksymiuka, Krzysztofa Herdzina, Agaty Szymczewskiej, Łukasza Kuropaczewskiego, Karola Kozłowskiego i Jana Jakuba Bokuna.

Portal pokazuje Chopina nie tylko jako wybitnego kompozytora i wirtuoza, lecz także jako markę popkultury oraz światowy fenomen. Najważniejsze miejsca związane z jego życiem prezentuje na interaktywnej mapie Polski i Europy.

Szczegóły biografii kompozytora zamieszcza w kalendarium, które obejmuje również najistotniejsze wydarzenia w historii muzyki poważnej. Na stronie mozna odnaleźć również galerię z fotografiami rękopisów Chopina, jego portretami i pamiątkami po nim.

mat.promocyjne

Polecane

Wróć do strony głównej