Kwesty na remont zabytkowych nagrobków. Ile uda się zebrać w tym roku?

2017-11-01, 18:20

Kwesty na remont zabytkowych nagrobków. Ile uda się zebrać w tym roku?
Artyści z zespołu "Mazowsze" kwestują na Starych Powązkach w Warszawie, w dzień Wszystkich Świętych.Foto: PAP/Jakub Kamiński

W dniu Wszystkich Świętych na cmentarzach w całym kraju zbierane są pieniadze na odnowienie zabytkowych grobów i pomników. W Warszawie pieniądze z tegorocznej kwesty zostaną przeznaczone na renowację drugiego odcinka Alei Katakumbowej. To jedna z najbardziej reprezentacyjnych części zabytkowej warszawskiej nekropolii.

Posłuchaj

Warszawiacy zapalają znicze na grobach znanych Polaków (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Warszawa

Na warszawskich Starych Powązkach aktorzy, ludzie kultury i harcerze - jak co roku - zbierają pieniądze na renowację pomników na zabytkowym cmentarzu. Marcin Święcicki, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami imienia Jerzego Waldorffa i były prezydent stolicy mówił w radiowej Jedynce, że przy Alei Katakumbowej jest w sumie 87 nagrobków. W tym roku udało się odrestaurować 22 z nich, a kolejne 26 przejdzie renowację w przyszłym. Jak jednak podkreślił Marcin Święcicki, pozostałe groby także wymagają pilnego remontu, między innymi ze względu na trudne warunki środowiskowe w tej części cmentarza - dużą wilgotność i zacienienie.

Marcin Święcicki podkreślał znaczenie corocznej kwesty, bo renowacja zabytkowych nagrobków kosztuje. W przyszłym roku na remonty wydanych zostanie około 500 tysięcy złotych. - Kwesta jest bardzo ważna, bo co prawda dostajemy dofinansowanie od miasta, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz rozmaitych prywatnych darczyńców, ale musimy mieć ten duży wkład własny - dodał. W tegorocznej kweście bierze udział ponad dwieście osób, m.in. Daniel Olbrychski, Kazimierz Kaczor, Alicja Majewska i Anna Seniuk. Zbiórka potrwa do niedzieli. W ubiegłym roku w ten sposób pozyskano ponad 200 tysięcy złotych.

Stare Powązki to jedna z największych i najstarszych nekropolii w Polsce. Cmentarz założono w końcu XVIII wieku. Spoczęli tu później między innymi Władysław Reymont, Leopold Staff, Stanisław Moniuszko, Jan Kiepura, Henryk Wieniawski i Krzysztof Kieślowski.

Kraków

W Krakowie, na Cmentarzu Rakowickim od rana trwa kwesta Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa. Najczęściej pieniądze trafiają do puszek znanych osób, między innymi, Anny Dymnej. Kwestują tu też inni znani aktorzy, politycy i muzycy.
Setki zniczy płoną przy grobie Zbigniewa Wodeckiego. Fani w ten sposób wyrażają swoją pamięć o zmarłym w tym roku artyście. Choć Zbigniew Wodecki nie został pochowany w Alei Zasłużonych, lecz w rodzinnym grobowcu, wielu krakowian przychodzi oddać mu hołd. Grobowiec całkowicie zasłonięty jest zniczami i kwiatami. Zbigniew Wodecki zmarł w maju. Przez wiele lat brał udział w kweście na rzecz ratowania zabytkowych i opuszczonych grobów Cmentarza Rakowickiego w Krakowie. Dzięki zbiórce na tym cmentarzu udało się odnowić pół tysiąca zabytkowych i opuszczonych nagrobków.

Zamość

W Zamościu po raz jedenasty zbierane są pieniądze na odnowę zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Parafialnym. Na terenie nekropolii przy ul. Peowiaków kwestują między innymi samorządowcy, artyści, harcerze i ludzie kultury. Są wśród nich Przewodnicy z Pasją, którzy zbierają datki w strojach historycznych. Prezes Stowarzyszenia Dominika Lipska powiedziała, że kwesta odbywa się po raz czwarty. Podkreśliła, że zamojski cmentarz jest bardzo piękny, z długimi tradycjami, dlatego warto odnowić te pomniki. Datki są zbierane w czterech miejscach: przy głównym i bocznym wejściu cmentarza, przy bramie wjazdowej oraz przy Domku Grabarza.

WIDEO PolskieRadio.pl: wyjątkowe znaczenie Dnia Wszystkich Świętych

 

Radom

Po raz 33. znani radomianie prowadzą kwestę na najstarszej, bo liczącej ponad 200 lat, nekropolii w mieście. Powstał w czasach napoleońskich i należy do najstarszych w Polsce, jest prawie 28 i pół tysiąca nagrobków. Pochowano tu ponad 200 tysięcy osób m.in. znanego polskiego malarza - Józefa Brandta. Zebrane dotąd pieniądze pozwoliły uratować przed całkowitym zniszczeniem kilkanaście niezwykle cennych nagrobków. Przez dwadzieścia lat na renowację zabytkowych pomników przeznaczono ponad pół miliona złotych, ale potrzeby wciąż są ogromne. Na liście jest około trzystu grobów, które natychmiast wymagają prac konserwatorskich. Odwiedzający cmentarz czują, że dbanie o historię i tradycję to ich obowiązek. Chętnie wrzucają pieniądze do puszek, bo są przekonani, że służą dobrej sprawie. Rok temu dwudniowa zbiórka przyniosła ponad 33 tysięcy złotych. Kwestujący mają nadzieję, że tegoroczny wynik nie będzie gorszy.

Piła

Przed bramą główną Cmentarza Komunalnego w Pile wolontariusze zachęcają do wrzucenia datków do puszek. Zbierają: na budowę hospicjum, renowację grobów powstańców i harcerskie obozy. Kwestę na budowę w Pile hospicjum prowadzi Towarzystwo Pomocy Chorym. Paweł Wiszniewski wolontariusz Towarzystwa powiedział Polskiemu Radiu Koszalin, że nadal brakuje dużo pieniędzy - mamy milion złotych, a potrzeba siedmiu. - Aplikujemy do różnych programów. Mamy nadzieję, że wywiążemy się z naszego zobowiązania. Jesteśmy życzliwie przyjmowani przez mieszkańców Piły - mówił Paweł Wiszniewski.

Poznań

Zbiórkę pieniędzy przy cmentarzu prowadzą też pilscy kibice Lecha Poznań i grupa "Pilscy Patrioci". Celem ich akcji "Wiara Powstańcom" jest renowacja grobów powstańców wielkopolskich. Współorganizator zbiórki Michał Zimny powiedział, że "w jakiś sposób jesteśmy im to winni. Ci ludzie ryzykowali życie, żebyśmy my mogli mieszkać w Polsce. To, że dzisiaj trochę zmarzniemy, to w porównaniu z nimi - to żaden wysiłek". Swoje stoisko rozstawili też harcerze z VI Szczepu ZHP w Pile. Sprzedając znicze zbierają pieniądze na bieżącą działalność i wakacyjne wyjazdy. Zbiórki pieniędzy przy cmentarzu w Pile potrwają do wieczora.

Stalowa Wola

Wolontariusze w Stalowej Woli zbierają datki na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzu w Rozwadowie. Akcję prowadzi Fundacja Przywróćmy Pamięć. Pomagają w tym harcerze, członkowie Strzelca, grup rekonstrukcyjnych i samorządowcy. Kwestujących można spotkać na stalowowolskim cmentarzu komunalnym i cmentarzu w Rozwadowie. W ciągu kilku lat dzięki pieniądzom z kwest udało się odnowić 6 nagrobków i dwa zabytkowe pomniki Powstańców Styczniowych oraz zasłużonych mieszkańców Rozwadowa. Fundację wsparł finansowo Urząd Miasta i Wojewódzki Konserwator Zabytków. Potrzeby są jednak ogromne. Jak się szacuje na renowację czeka około stu zabytkowych nagrobków i pomników. Fundacja Przywróćmy Pamięć chce też odnowić rozwadowski Cmentarz Wojenny. Cmentarz w Stalowej Woli Rozwadowie założono w 1785 roku.

pr

Polecane

Wróć do strony głównej