X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Niedźwiedzica nie wróci do natury, szukają domu

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2010 11:04
Trwają poszukiwania lokum dla schwytanej niedawno niedźwiedzicy.

Cierpiąca na bezsenność młoda niedźwiedzica z Podkarpacia może zamieszkać w XIX-wiecznej niedźwiedziarni na terenie Ośrodka Kultury Leśnej (OKL) w Gołuchowie (Wielkopolska) - orzekli specjaliści z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zgodę na takie rozwiązanie musi jednak wyrazić Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, której podlega OKL. Niedźwiedziarnia została wyremontowana w 2009 roku. Ostatnie niedźwiadki mieszkały tutaj w latach 1902-1939 ubiegłego wieku. Sprowadził je ówczesny właściciel gołuchowskich dóbr, książę Witold Czartoryski

Specjaliści z Wrocławia, którzy oglądali niedźwiedziarnię, uważają jednak, że mający 100 m kw powierzchni obiekt w Gołuchowie nadaje się w obecnym stanie jedynie jako pomieszczenie wewnętrzne. "Niedźwiedzica na pewno nie będzie już spała, musi więc zostać zbudowany wybieg" - powiedziała pracownik naukowy Uniwersytetu, Agnieszka Sergiel.

Dom dla misia

Według niej, niedźwiedzica nie wróci już do natury. Lokum jakie jest poszukiwane, musi być docelowe, a nie czasowe. "Niedźwiedzie transportuje się na środkach uspokajających, są bardzo wrażliwe na przegrzanie i nie można ich przewozić z miejsca na miejsce. Jeśli będzie decyzja o przywiezieniu jej do Gołuchowa, to musiałaby zostać tutaj na stałe" - wyjaśniła Sergiel.

Dyrektor OKL Benedykt Roźmiarek popiera propozycję umieszczenia niedźwiedzicy w Gołuchowie, ale zaznacza, że najpierw muszą się na to zgodzić Lasy Państwowe. "Ewentualna decyzja spowoduje dość znaczne nakłady finansowe - trzeba będzie zbudować kilkusetmetrowy wybieg, teren ogrodzić i zatrudnić obsługę oraz zapewnić misiowi wyżywienie" - powiedział PAP.

Gołuchowski obiekt ma ciemną gawrę i dwa inne pomieszczenia. Według Roźmiarka, wystarczą dwa tygodnie, aby stworzyć tutaj odpowiednie warunki dla niedźwiedzicy. Wiosną OKL musiałby rozpocząć budowę ogrodzenia i wybiegu oraz kanalizacji i wodociągu. "To wszystko wymaga też zgody konserwatora zabytków i opracowania odpowiedniej dokumentacji" - zaznaczył dyrektor.

W Gołuchowie mieszkały trzy czarne niedźwiedzie. Według Roźmiarka odnotowano wtedy 2-3 przypadki poranienia przez nie ludzi. Ostatni niedźwiadek został zastrzelony przed wybuchem wojny po tym, jak zabił obsługującego go pracownika.

Recydywistka, co spać nie mogła

Młodą niedźwiedzicę, która przez dwa dni pojawiała się w okolicach Jarosławia i pobliskich wsiach, schwytano pod koniec stycznia. Zwierzę trafiło do lecznicy dla zwierząt w Przemyślu. Według dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Rzeszowie Magdaleny Grabowskiej, jest to ta sama niedźwiedzica, która na początku stycznia pojawiła się w Przemyślu. RDOŚ poszukuje miejsca, gdzie zwierzę mogłoby przebywać po opuszczeniu lecznicy.

Władze Przemyśla rozważają możliwość pozostawienia niedźwiedzicy u siebie. Uważają, że w mieście są miejsca, gdzie mogłaby zamieszkać. Mieszkańcy Przemyśla nazywają ją od pewnego czasu Przemisią.

Zwierzę waży około 100 kg. Dorosłe osobniki osiągają wagę trzykrotnie wyższą. Żyją do 50 lat. Należą do najgroźniejszych drapieżników w Europie. W Polsce żyje ponad 100 niedźwiedzi, około 90 proc. na Podkarpaciu.

ak,PAP

Czytaj także

Misie się budzą

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2010 09:53
Bieszczadzkie niedźwiedzie przerwały sen zimowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Bieszczadach spacerują niedźwiedzie, też z małymi

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2010 11:39
Tropy niedźwiedzi zauważyli leśnicy w kilku miejscach w Bieszczadach, m. in. w nadleśnictwach Lutowiska, Stuposiany i Komańcza - poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek.
rozwiń zwiń