X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polacy obawiają się aresztowań

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2010 18:07
Białoruska milicja przejęła Dom Polski w Iwieńcu. To przedostatnia placówka, która pozostawała w rękach Związku Polaków na Białorusi kierowanego przez Andżelikę Borys.
Audio

Obecnie budynek w Iwieńcu otacza milicja. Jak twierdzą świadkowie, w środku również znajdują się milicjanci, a wraz z nimi Stanisław Buraczewski, który został wyznaczony przez białoruskie władze na szefa iwienieckiego oddziału prorządowego Związku Polaków. Na miejscu gromadzą się zwolennicy Andżeliki Borys. Wkrótce spodziewany jest również przyjazd samej przewodniczącej.

Białoruskie władze od kilku miesięcy próbowały odebrać budynek polonijnej organizacji. Początkowo straszono działaczy związkowych represjami, później przeprowadzono kontrole finansowe, a tydzień temu o Dom Polski upomniała się prorządowa organizacja, która przypisuje sobie nazwę Związku Polaków.

MSZ wzywa ambasadora

Zakończyło się spotkanie wiceministra spraw zagranicznych Andrzeja Kremera z wezwanym w trybie pilnym do MSZ ambasadorem Białorusi Wiktarem Gajsionakiem - poinformował rzecznik resortu Piotr Paszkowski. IAR ustaliła, że zastępca szefa polskiej dyplomacji zgłosił bardzo poważne zastrzeżenia co do postępowania sił bezpieczeństwa Białorusi względem Polaków w tym kraju.

Piotr Paszkowski informował wcześniej, że polskie służby dyplomatyczne, które udały się do Iwieńca, nie zostały wpuszczone do budynku Domu Polskiego. Konsul polski zgłosił, że w Domu Polskim znajduje się majątek będący własnością Polski.

Do polskiej placówki kulturalnej w Iwieńcu wkroczyła dzisiaj milicja. Opieczętowała Dom Polski w Iwieńcu i uniemożliwia Polakom dostanie się do środka.

Mundurowi przesłuchują władze polskiej placówki. Poinformował o tym IAR Andrzej Poczobut ze Związku Polaków na Białorusi

Jak powiedział IAR Andrzej Poczobut ze Związku Polaków na Białorusi, w budynku oprócz milicjantów są sądowi egzekutorzy. W budynku jest kilka osób z nieuznawanego przez białoruski reżim Związku Polaków na Białorusi, wraz z szefową Domu Polskiego Teresą Sobol. Andrzej Poczobut powiedział IAR, że obawia się aresztowań. 

To już druga w ostatnim czasie akcja białoruskiej milicji wymierzona w Dom Polski w Iwieńcu. 20 stycznia białoruskie władze bezskutecznie próbowały przejąć polską placówkę kulturalną. Uznawany przez Mińsk za prezesa Związku Polaków na Białorusi Stanisław Siemaszko nie został wówczas wpuszczony przez działaczy na zebranie członków w siedzibie Domu. Białoruska milicja urządziła również obławę na działaczy Związku, którzy jechali z Grodna do Iwieńca. Ponad 30 osób zostało zatrzymanych. Po kilku godzinach wszyscy zostali wypuszczeni.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Czytaj także

Mińsk: Polacy nie chcieli się zalegalizować

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2010 11:08
Przedstawiciele białoruskich władz twierdzą, że nikt, nigdy nie składał wniosków o zarejestrowanie nieuznawanego Związku Polaków na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent staje w obronie Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2010 14:29
Prezydent wydał oświadczenie, w którym wyraził pełne poparcie dla Związku Polaków na Białorusi, kierowanego przez Andżelikę Borys.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polaków siłą usunięto z budynku

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2010 20:12
MSZ wezwało na konsultacje do Warszawy ambasadora Polski na Białorusi Henryka Litwina. Ma to związek z zajęciem Domu Polskiego w Iwieńcu przez białoruską milicję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruska milicja oskarżyła Polaków z ZPB

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2010 16:33
Członkowie kierownictwa Związku Polaków na Białorusi: Andżelika Borys, Andrzej Poczobut, Mieczysław Jaśkiewicz i Igor Bancer zostali oskarżeni o udział w nielegalnej manifestacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działacze Polonii na Białorusi wyszli z aresztu

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2010 09:03
Trójka działaczy Związku Polaków na Białorusi, odsiadujących pięć dni aresztu, wyszła w sobotę rano na wolność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent pozna sytuację Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2010 07:11
Prezydent Lech Kaczyński spotka się w poniedziałek z szefową Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys. Przewodnicząca nieuznawanego przez reżim Aleksandra Łukaszenki związku przyjedzie do Polski, a następnie uda się do Brukseli, gdzie również będzie rozmawiała o nasilających się ostatnio represjach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polityka nacisków nie przyniosła rezultatów"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2010 18:39
Wiceprzewodniczący Rady Naczelnej nieuznawanego Związku Polaków na Białorusi zapowiedział, że jego organizacja nie podda się represjom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy proszą premiera o pomoc

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2010 14:48
Z apelem do premiera Donalda Tuska zwrócili się działacze nieuznawanego przez reżim Łukaszenki Związku Polaków na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dom Polski nie należał do grupy Andżeliki Borys"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2010 12:08
Ambasada Białorusi w Warszawie ustosunkowała się oficjalnie do niedawnych wydarzeń wokół Domu Polskiego w Iwieńcu. Białoruscy dyplomaci twierdzą, że placówka w Iwieńcu została po prostu przekazana w ręce legalnych władz Związku Polaków na Białorusi, a - jak to określono - "grupa Andżeliki Borys" starała się temu przeszkodzić tym samym łamiąc prawo.
rozwiń zwiń