X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

GIODO o kamerach w szkołach. Nie wszystko można nagrywać

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 16:16
Kamery w szkole nie mogą być montowane w miejscach, w których mogłyby naruszać prywatność i godność dzieci, czyli np. w przebieralniach, toaletach - podkreśla GIODO Edyta Bielak-Jomaa. Jej zdaniem warto rozważyć, czy kamery to jedyna możliwość zapewnienia bezpieczeństwa w szkole. W czwartek w Warszawie rozpoczęła się ósma edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego GIODO "Twoje dane - Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych", który skierowany jest do uczniów i nauczycieli. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: IAR

Generalna Inspektor Ochrony Danych Osobowych podkreśliła, że dyrektor szkoły przed zastosowaniem monitoringu w swojej placówce powinien ocenić, czy bezpieczeństwa nie zapewnią inne, mniej ingerujące w prywatność metody.

- Kamera nie może być zamontowana w tych miejscach, które naruszają prywatność i godność dzieci, czyli na pewno nie mogą to być szatnie, toalety, prysznice, przebieralnie. Po drugie, przed zamontowaniem kamer w szkole, warto się zastanowić, czy jest to jedyna możliwość zapewnienia bezpieczeństwa, czy może są inne środki - powiedziała Bielak-Jomaa. Dodała, że do GIODO trafiła skarga dotycząca m.in. umieszczenia kamer w toalecie. 

Podkreśliła, że jeśli kamery są jedynym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa, należy je stosować w "sposób adekwatny". - Szkoła jest specyficznym miejscem, rolą szkoły jest nie tylko uczyć, ale także wychowywać. Bo nie łudźmy się: zarówno dzieci, jak i nauczyciele wiedzą, jaki zasięg mają te kamery - dodała.

Zwróciła uwagę, że szkoła powinna w taki sposób wychowywać, "żeby dzieci nie musiały się zastanawiać gdzie sięga oko kamery, a gdzie nie". - Kamera nie załatwi bezpieczeństwa w szkole, jeśli nauczyciele, pedagodzy, rodzice, nie wezmą na siebie odpowiedzialności za umiejętne kształtowanie właściwych postaw wśród dzieci i młodzieży - mówiła.

Bielak-Jomaa podkreśliła też, że instalowanie w szkole kamer z możliwością nagrania dźwięku jest niedopuszczalne. - Jeśli mówimy o możliwości nagrania dźwięku, to jest to inwigilacja. Kamery nie mogą służyć inwigilowaniu dzieci albo nauczycieli, ale także nie mogą służyć - a taki sygnał mieliśmy - kontroli czasu pracy nauczycieli - dodała.

Zwróciła uwagę, że monitoring w szkole nie tylko rejestruje obraz, ale także wrażliwe dane dotyczące dziecka np. niepełnosprawności. Dlatego należy precyzyjnie określić, kto ma dostęp do nagrań z monitoringu, a także w odpowiedni sposób je zabezpieczyć. 

Bielak-Jomaa wskazała także, że okres przechowywania nagrań, powinien być "raczej liczony w dniach niż w tygodniach.

fc

Czytaj także

Raport RPO. "Mamy w Polsce fantastyczną młodzież"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 14:52
- Mają swoje marzenia, są nad wiek dojrzali i pewni swoich racji, a także zróżnicowani, tak jak całe społeczeństwo – mówi w radiowej Jedynce Andrzej Stefański z biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd chce bezpłatnego, szerokopasmowego internetu dla szkół

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 21:13
Rząd chce bezpłatnego, szerokopasmowego internetu dla szkół. Rada Ministrów przyjęła dziś projekt ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. 
rozwiń zwiń