X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Niezwykłe odkrycie w piramidzie Cheopsa. Sekret faraonów czeka na wyjaśnienie

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017 15:11
Rozległe puste miejsce, być może wnęka lub komora wewnątrz piramidy Cheopsa, namierzono po dwóch latach badań przez japońskich i francuskich archeologów nowoczesną techniką mionową - czyli z wykorzystaniem cząstek elementarnych.
Na zdjęciu: grafika komputerowa, przedstawiające położenie nowo odkrytej jamy w piramidzie Cheopsa. Znajduje się ona prawdopodobnie nad tzw. Wielką Galerią
Na zdjęciu: grafika komputerowa, przedstawiające położenie nowo odkrytej "jamy" w piramidzie Cheopsa. Znajduje się ona prawdopodobnie nad tzw. Wielką Galerią Foto: PAP/EPA/SCANPYRAMIDSMISSION

Badacze odkryli wielką pustą jamę dzięki zastosowaniu mionowej metody radiograficznej, która pozwala różnicować gęstość skał. Cząstki elementarne, miony, potrafią przeniknąć przez duże skupiska materii, analogicznie do promieni Roentgena, te ostatnie jednak mają o wiele mniejszy zasięg.

Przeznaczenie pustej przestrzeni jest zagadką, bo nie jest łatwo dotrzeć do niej, by ją zbadać. Nie wiadomo, co się w niej znajduje i czy możemy liczyć na kolejne skarby z epoki faraonów.

Piramida Cheopsa, zwana też piramidą Chufu i Wielką Piramidą, została zbudowana za panowania faraona Chufu około 2,5 tysięcy lat przed naszą erą. Mierzy 140 m wysokości i jest to największa z piramid stojących w Gizie na przedmieściach Kairu.

Piramida zaliczana była do siedmiu cudów świata .Wiadomo o trzech dużych wewnętrznych komorach i serii korytarzy, z których największy to tak zwana Wielka Galeria o długości 47 metrów i wysokości 8 metrów.

Na razie nie wiadomo, jaką strukturę ma nowo odkryte puste miejsce, czy jest jednolite, czy składa się z kilku pomieszczeń.

Ekipa projetu ScanPyramid na razie nie chce nazywać tego miejsca komorą czy komnatą. Archeolodzy są ostrożni w ocenie, czy znalezisko będzie miało wielkie znaczenie Są tezy, że być może jest to po prostu pusta przestrzeń, której funkcją było na przykład odciążenie piramidy.

Zespół użył trzech różnych metod miografii i wszystkie one wskazały  dziwne puste miejsce w piramidzie w tej samej lokalizacji i skali. Naukowcy zastanawiają się też, w jaki sposób kontynuować badania, rozważają użycie latających robotów.

agkm/BBC.News

 

Czytaj także

Cios w czułym punkcie Egiptu i nowe potężne zagrożenie. ”ISIS może właśnie tu przerzucić tu swoje siły”

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 23:00
Ostatni krwawy atak na policjantów w Egipcie miał miejsce w pasie strategicznym dla terrorystów – na terenie korytarza łączącego Libię, Egipt, Synaj – o tym mówił w rozmowie z PolskieRadio.pl Michał Wojnarowicz (PISM). Wskazał też na nowe zagrożenie dla Egiptu ze strony islamistów z Państwa Islamskiego, przepędzonych z Syrii i Iraku. Szukają oni teraz nowych terenów dla swej aktywności.
rozwiń zwiń