X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dziś 39. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 07:17
Dziś mija 39 lat od dnia, w którym świat usłyszał, że papieżem został Polak, kardynał Karol Wojtyła. Wielu historyków i biskupów podkreśla, że wybór Polaka zaważył nie tylko na losach Kościoła katolickiego, ale i na dziejach ludzkości. 
Audio
  • Rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Relacja Grzegorza Maciaka (IAR)
Papież Jan Paweł II
Papież Jan Paweł IIFoto: Shutterstock.com/Alessia Pierdomenico

16 października 1978 roku był drugim dniem konklawe. Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się o godzinie 18.18. Kolegium Kardynalskie wybrało papieża. Na placu świętego Piotra stał wtedy kardynał Stanisław Dziwisz, były metropolita krakowski. Wówczas był kapelanem i sekretarzem Karola Wojtyły. - Spodziewaliśmy się, że papieżem może zostać właśnie kardynał Wojtyła. Gazety wymieniały Karola Wojtyłę jako jednego z liczących się kandydatów. Gdy padło Carolum, to już wiedziałem. Później powiedziano mi, że mogę spotkać się z nowym papieżem. Od Jana Pawła II usłyszałem: "Ale dali szkołę" - wspomina kardynał Stanisław Dziwisz.

Jan Paweł II 1200 F.jpg
Jan Paweł II - serwis specjalny

W homilii na mszy z okazji dwudziestej piątej rocznicy pontyfikatu, 16 października 2003 roku, Jan Paweł II wspominał, że podczas wyboru usłyszał w swym sercu pytanie, które Jezus skierował do Piotra: czy miłujesz mnie więcej aniżeli ci?. Zaraz też dodał, że każdego dnia odpowiadał sobie na to pytanie. Widział łaskawe spojrzenie Chrystusa, które go ośmielało, aby odpowiadać: Panie, Ty wiesz, że Cię kocham. A potem podejmował zadania, jakie Chrystus przed nami stawiał.

27 lat pontyfikatu

Pontyfikat Jana Pawła II rozpoczął się 22 października 1978 roku. Trwał 27 lat i obfitował w wiele przełomów. Papież Polak przyczynił się do upadku komunizmu. Był pierwszym następcą świętego Piotra, który odwiedził kościół protestancki i synagogę oraz rozpoczął dialog z muzułmanami. Bardzo wiele pielgrzymował. Odwiedził 130 krajów. Dziewięć razy gościł w Polsce.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Miał wówczas 84 lata. 1 maja 2011 roku został ogłoszony błogosławionym, a 27 kwietnia 2014 roku świętym.

16 października obchodzimy ustanowiony przez Sejm Dzień Papieża Jana Pawła II. Kościół katolicki wspomina świętego Jana Pawła II 22 października. 

abi