X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Para prezydencka udaje się z wizytą do Kazachstanu

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 14:25
Para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda od środy będzie przebywać z trzydniową wizytą w Kazachstanie. W programie wizyty są rozmowy z prezydentem Nursułtanem Nazarbajewem.
Prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda.Foto: PAP/Jakub Kamiński

Ważnym elementem wizyty Andrzeja Dudy prezydenta w Kazachstanie będą sprawy gospodarcze. Do piątku prezydent wraz z małżonką będzie gościł z oficjalną wizytą w tym kraju. Oprócz spotkania z prezydentem Nursułtanem Nazarbajewem, zaplanowano też udział obu głów państw w Polsko-Kazachstańskim Forum Gospodarczym oraz udział w uroczystości Narodowego Dnia Polskiego na Wystawie Astana EXPO 2017.

Do Astany jedzie grupa polskich przedsiębiorców. Wśród przedstawicieli biznesu będzie między innymi prezes PGNiG Piotr Woźniak. Jak powiedział, spółka, która kieruje, ma rozwinięty front robót w Kazachstanie. - Chcemy go utrzymać. Kazachstan jest dla nas ważny z powodów biznesowych - zarabiamy tam pieniądze na tak zwanym serwisie: wiercimy i robimy czasem badania geofizyczne.

W Kazachstanie sięga się po złoża bardzo głęboko - chodzi o wiercenia w granicach 5-6 kilometrów. - Do zbliżonej głębokości będziemy wiercić u nas w Polsce w Karpatach, zgodnie z naszym nowych programem - podkreślił Piotr Woźniak.

Podróż do Astany jest rewizytą polskiego prezydenta, po tym, jak pod koniec sierpnia zeszłego roku Nursułtan Nazarbajew przebywał Polsce. Wówczas rozmowy koncentrowały się na współpracy gospodarczej. Jak mówi szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski przyniosły one wymierny skutek dla współpracy gospodarczej pomiędzy oboma krajami. - Wskaźniki wzrostu obrotów handlowych pomiędzy Polską a Kazachstanem w ciągu ostatniego roku po wizycie prezydenta Nazarbajewa sięgają 90 procent - zauważył minister. Według niego o prawie 90 proc. wzrósł import z Kazachstanu do Polski; natomiast eksport z Polski do Kazachstanu wzrósł w ostatnim roku o 60 proc. W ocenie Szczerskiego to właśnie wizyta Nazarbajewa stanowiła impuls do "otwarcia się obu krajów na partnerstwa biznesowe".

Politycznym elementem rozmów prezydenta Dudy z Nazarbajewem, do których dojdzie w Astanie w środę, będzie kwestia niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, które Polska obejmie od przyszłego roku. - Ważne, żeby także rozmawiać o kwestiach polityki bezpieczeństwa na świecie. Kazachstan jest tutaj partnerem do rozmowy - uznał Szczerski.

W środę prezydenci Duda i Nazarbajew wystąpią na forum gospodarczym poświęconym współpracy pomiędzy oboma krajami. W czwartek w Astanie prezydent Duda będzie gospodarzem Narodowego Dnia Polskiego na wystawie EXPO. Towarzyszyć mu będzie premier Kazachstanu Bakytżan Sagintajew. Według Szczerskiego będzie to okazja do promowania kandydatury Łodzi, która stara się o organizację wystawy w 2022 r.

Akcentem promującym polską gospodarkę w Kazachstanie będzie także wizyta prezydenta w polskiej Fabryce Chemii Budowlanej Selena. Min. Z prezydentem Dudą do Kazachstanu udają się ministrowie trzech resortów: infrastruktury Andrzej Adamczyk, środowiska i rolnictwa. Jak mówił Szczerski, reprezentują oni trzy obszary bardzo ważne w polsko-kazachstańskich relacjach gospodarczych.

Nazarbajew podczas wizyty w Warszawie wskazywał na transport jako największe wyzwanie w rozwoju współpracy gospodarczej z Polską; proponował wspólne wystąpienie do Rosji w celu wypracowania trójstronnego porozumienia w tym obszarze. Pytany o to, Szczerski wyraził nadzieję, że rozmowy, które odbędzie w Astanie minister Andrzej Adamczyk, pozwolą na "konkretyzację dyskusji o tym, w jaki sposób współpraca infrastrukturalna w ramach szeroko rozumianego Jedwabnego Szlaku ma wyglądać".

pr

Czytaj także

Polskie firmy szykują się do ekspansji w Kazachstanie

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 09:08
Polskie firmy meblarskie szukają nowych rynków w Kazachstanie. W czwartek w stolicy tego kraju rozpoczyna się misja przedstawicieli tej branży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski pawilon na Astana EXPO 2017. "Połączenie kultury z muzyką"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 14:57
Polski pawilon na Międzynarodowej Wystawie Astana EXPO 2017 został uznany za jeden z 9 najlepszych, z ponad 100. Temat całej wystawy to "Future Energy", czyli "Energia przyszłości", dlatego polskim projektantom zależało, by pawilon robił "spektakularne i oszałamiające" wrażenie.
rozwiń zwiń