X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jest już nowoczesny sprzet dla sparaliżowanych

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2009 10:19
W Toruniu zostanie zaprezentowane pierwsze w Polsce urządzenie pozwalające osobom sparaliżowanym porozumiewać się z otoczeniem za pomocą oczu.

W Toruniu zostanie zaprezentowane pierwsze w Polsce urządzenie pozwalające osobom sparaliżowanym porozumiewać się z otoczeniem za pomocą oczu. Trafiło ono do Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego imienia księdza Jerzego Popiełuszki.

Urządzenie ma kamerę, która śledzi ruch oka chorego, zatrzymującego się na wybranych symbolach. Edytor przetwarza uzyskane dane na ludzką mowę. Dzięki temu chorzy, którzy wskutek uszkodzenia mózgu nie mówią i nie są w stanie porozumieć się w inny sposób, nie muszą poruszać ustami, głową ani mrugać powiekami. Specjalny statyw i koła umożliwiają wykorzystanie urządzenia także przez chorych, którzy leżą.

Urządzenie pod nazwą "System Komunikacji Wizualnej" trafiło do Zakładu Opiekuńczego w Toruniu dzięki wspraciu finansowemu miasta. Dofinansował je także Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)