X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier oszczędzi Bondaryka?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2009 09:26
We wtorek szef rządu podejmie decyzję ws. szefostwa Agencji.

 

Czy szefostwo Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego straci stanowiska z powodu podsłuchiwania dziennikarzy i wykorzystywania podsłuchów do prywatnego procesu? Zgodnie z zapowiedziami we wtorek premier ogłosi dezycję w sprawie Krzysztofa Bondaryka, szefa ABW i jego zastępcy, Jacka Mąki.

Ogłoszenie decyzji premiera potwierdził rzecznik rządu, Paweł Graś. Jak mówił, premier podejmie ją po zapoznaniu się z materiałami przygotowanymi przez ministra sprawiedliwości. Podkreślił jednocześnie, że nie ma żadnych podstaw do dymisji szefa Agencji, Krzysztofa Bondaryka. - Bardzo dobrze wypełnia funkcje, pod jego kierownictwem, w tym również pod kierownictwem jego zastępcy Jacka Mąki, Agencja podniosła się z kolan i odnotowuje sukcesy (...) morale i wewnątrz Agencji i jej działania na zewnątrz są odbudowywane - ocenił Graś.

- We wtorek premier Tusk otrzyma z prokuratury od ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego informacje na temat wiedzy prokuratury dotyczącej tej sprawy. Po zapoznaniu się z tymi informacjami premier podejmie decyzję - powiedział Graś w Radiu ZET.

Pytany, czy doszło do złamania dobrego obyczaju w przypadku ABW, Graś powiedział: Tak na pierwszy rzut oka rzeczywiście się może wydawać, ale ja uważam, że funkcjonariusz, tak jak każdy obywatel, ma prawo do obrony i dochodzenia swoich praw.

Graś zaznaczył, że Mąka został oskarżony przez dziennikarzy o to, że wykorzystując swoje wpływy "doprowadził niemalże do samobójstwa pana Sumlińskiego". - Naturalną i dobrą reakcją było to, że pan Mąka postanowił dochodzić swoich praw w sądzie i bronić w sądzie cywilnym dobrego imienia swojej służby i dobrego imienia własnego - podkreślił.

Z kolei minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że przedstawił premierowi materiały, które obejmują m.in. "sprawdzenie w ramach nadzoru służbowego ze strony prokuratury krajowej prawidłowość działania prokuratora bezpośredniego, podejmującego decyzję o udostępnieniu materiałów pełnomocnikowi pana Jacka Mąki".

''K. Kwiatkowski

Jak dodał, materiał został przygotowany na polecenie premiera i to szef rządu jest jego dysponentem i będzie decydował, w jakim zakresie i w jakiej części raport zostanie przedstawiony opinii publicznej. W sobotę premier ocenił, że w tej sprawie mogło dojść do złamania pewnego dobrego obyczaju.

"To nie może być akceptowane"

W poniedziałek w sprawie nieprawidłowości w stosowaniu podsłuchów głos zabrał Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskiech. "Obowiązujące obecnie przepisy dotyczące stosowania tzw. podsłuchów pozaprocesowych nie gwarantują konstytucyjnego prawa obywateli do prywatności, wolności i ochrony tajemnicy komunikowania się" - alarmuje RPO w piśmie skierowanym do premiera Donalda Tuska i prosi go o przedstawienie stanowiska w tym zakresie.

Czytaj więcej!

"Oszczędzi Bondaryka"

Zdaniem komentatorów wszystko wskazuje na to, że Jacek Mąka zostanie zwolniony, a Krzysztofa Bondaryka szef rządu oszczędzi. Według niektórych z nich, to jednak nie wystarczy.

Publicysta dziennika "Polska" Wiktor Świetlik uważa, że jeżeli Jacek Mąka nie straci stanowiska będzie to całkowita kompromitacja. Z kolei dziennikarz Jerzy Jachowicz jest zdania, że tu nie o wiceszefa ABW chodzi, sam bowiem - bez akceptacji Bondaryka - nie wykonał żadnego ruchu. Zdaniem publicysty, ważne jest pytanie: jak długo Donald Tusk będzie trzymał Krzysztofa Bondaryka.

Donald Tusk powiedział w sobotę, że po tym, jak otrzyma precyzyjną informację w tej sprawie, podejmie decyzję. Zastrzegł jednak, że nie ma poczucia, aby służby specjalne w Polsce wymagały jakiejś szczególnej kontroli, chyba, że mamy do czynienia ze złamaniem zasad. Tusk dodał, że przyjął zasadę, iż "kontrola służb specjalnych przez premiera polskiego rządu nie może przekroczyć granicy dwuznacznej ciekawości i będzie się tego trzymał".

Wiceszefowi ABW zarzuca się, że w cywilnym procesie, jaki wytoczyły dziennikowi "Rzeczpospolita" wykorzystał materiały z podsłuchu dziennikarzy w innej sprawie. Tymczasem, jak napisała tydzień temu "Rzeczpospolita", materiały z podsłuchanej rozmowy Cezarego Gmyza i Bogdana Rymanowskiego powinny być zniszczone, bo nie dotyczyły śledztwa.

Czytaj także

ABW: rozmowy prezydenta i premiera są bezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2009 16:17
ABW denentuje informacje "Rzeczpospolitej"
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Mąka złamał prawo”

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2009 09:49
Jarosław Kaczyński: To jest kryzys państwa, kryzys władzy, tego rządu i Donalda Tuska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podejrzliwość premiera

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2009 12:50
Premier Donald Tusk zaznaczył, że przyjrzy się sprawie zakładania podsłuchów dziennikarzom przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szefostwo do wymiany!"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2009 15:56
Paweł Wypych: Inwigilacja dziennikarzy nie powinna pozostać bezkarna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nastąpiło piramidalne naruszenie prawa

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2009 08:26
Karniści nie mają wątpliwości, że ABW wielokrotnie naruszyła prawo podsłuchując dziennikarzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przepisy o zakładaniu podsłuchów są mało precyzyjne

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2009 07:45
Prokurator krajowy przyznaje, że przepisy w sprawie zakładania podsłuchów sąi mało precyzyjne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy szefowie ABW powinni zostać odwołani?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2009 12:00
Wiceszef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zdaniem prawników, nielegalnie wykorzystał podsłuchy w prywatnym celu. Co więcej, ABW nielegalnie podłsuchiwała dziennikarzy. Czy szefowie ABW powinni zostać odwołani?
rozwiń zwiń