X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Traczyk-Stawska, Johann i Olbrychski honorowymi obywatelami Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 14:57
Żołnierz AK, uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska; prawnik, sędzia TK w stanie spoczynku Wiesław Johann oraz aktor Daniel Olbrychski otrzymali w poniedziałek tytuły honorowych obywateli Warszawy.
Aktor Daniel Olbrychski, podczas uroczystej sesji Rady Miasta Stołecznego Warszawy
Aktor Daniel Olbrychski, podczas uroczystej sesji Rady Miasta Stołecznego WarszawyFoto: PAP/Marcin Obara

Uroczystość odbyła się w czasie sesji Rady Warszawy na Zamku Królewskim w przeddzień głównych obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Traczyk-Stawska po odebraniu tytułu honorowego obywatela powiedziała, że to wyróżnienie jest nie tylko dla niej. - Jest ono dla wszystkich, którzy pomogli mi wydobyć z cienia Cmentarz Powstańców Warszawy - podkreśliła.

Zwracając się do prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, powiedziała, że na tym cmentarzu nie ma jeszcze wybudowanego Muru Pamięci. 

Druga, bardzo ważna rzecz to fakt, że nie ma tam Izby Pamięci - dodała Traczyk-Stawska. - Bez Izby Pamięci ci, którzy tam leżą, są tylko bezimienną masą - podkreśliła. Zaapelowała także o pomoc w zbieraniu pamiątek po osobach spoczywających na Cmentarzu Powstańców Warszawy. 

"Być obywatelem Warszawy to zaszczyt"

Traczyk-Stawska dodała, że bardzo by chciała, żeby Warszawa przyjęła dzieci ranne, "których w tej chwili nie wpuszczono do naszego kraju". 

Wiesław Johann Być obywatelem Warszawy to zaszczyt, ale być honorowym to wyjątkowy zaszczyt, a szczególne wyróżnienie to odbierać ten tytuł razem z panią 

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz odpowiedziała, że "pani Wanda zawsze ją stawia do pionu"; przekazała, że miasto ma koncepcje Izby Pamięci, do 31 sierpnia będą trwały konsultacje. Dodała, że stolica ma przygotowany program przyjęcia dzieci z syryjskiego Aleppo. - Ale to nie tylko od nas zależy - podkreśliła. 

Johann pod odebraniu tytułu pytał, co znaczą jego dokonania przy tym, co dla Warszawy, dla nas wszystkich, zrobiła Traczyk-Stawska. - Być obywatelem Warszawy to zaszczyt, ale być honorowym to wyjątkowy zaszczyt, a szczególne wyróżnienie to odbierać ten tytuł razem z panią - zwrócił się do Traczyk-Stawskiej.

Wspomnienie Olgi Johann

Johann dodał, że odnosi wrażenie, że przyznanie mu tytułu honorowego obywatela radni ocenili przez pryzmat działalności jego żony Olgi Johann - wieloletniej wiceprzewodniczącej Rady Warszawy, która zmarła w kwietniu tego roku.

Olbrychski podkreślił, że jest szczęśliwy, że przypadł mu zaszczyt odebrania tytułu honorowego obywatela w takim towarzystwie. Jak mówił, Traczyk-Stawska jest osobą niezwykłą. - Ta niezwykłość towarzyszy pani do dnia dzisiejszego, dała pani tego kolejny dowód w cudownych, pięknych, niedawnych warszawskich dniach lipcowych - powiedział Olbrychski.

Dodał, że był jej sąsiadem, gdy walczyła o Aleje Jerozolimskie, ponieważ w 1944 r. na niedalekiej ul. Nowogrodzkiej jeszcze "w brzuchu mamy czekał, aż wszystko się uspokoi". Olbrychski urodził się w lutym 1945 r. 

koz

Czytaj także

Olbrychski o Morgensternie: człowiek na wagę złota

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2011 13:43
Aktor Daniel Olbrychski wspomina reżysera Janusza Morgensterna jako bardzo ciepłego człowieka, który był bardzo inspirujący dla ludzi w jego otoczeniu.
rozwiń zwiń