X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Brytyjska rodzina królewska, czyli dobry biznes

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 10:20
Brytyjska rodzina królewska jest wizytówką monarchii. Przeważająca część obywateli Zjednoczonego Królestwa odnosi się pozytywnie do dworu i jest za jego utrzymaniem. Czy powodem tego jest tylko prestiż związany z królewskim dworem? 
Według sondażu, 68 proc. Brytyjczyków popiera trwanie monarchii
Według sondażu, 68 proc. Brytyjczyków popiera trwanie monarchiiFoto: Radiokafka/shutterstock

Badanie ośrodka YouGov z 2015 roku wykazało, że 68 proc. Brytyjczyków popiera trwanie monarchii. Wśród zwolenników rodziny królewskiej są wyborcy wszystkich partii politycznych, nastolatkowie i starcy, biedni i bogaci. Co więcej 62 proc. wierzy, że Wielka Brytania wciąż będzie monarchią za 100 lat. YouGov zaznacza, że od wielu lat wyniki badań dotyczących tego tematu są podobne.

Królowa Elżbieta II jest jedną z najbardziej znanych kobiet na świecie. Jest również najdłużej panującym władcą w historii Wielkiej Brytanii - przegoniła niedawno swoją prababkę Wiktorię, która panowała 63 lata. Elżbieta rządzi od 1953 roku.

Bilans

Zastanawiać się można dlaczego Brytyjczycy są za utrzymaniem monarchii, gdy kosztuje ona rocznie 42,8 milionów funtów (dane za lata 2016 i 2017). Co więcej, na kolejny rok wydatki mają się zwiększyć do 76,1 milionów. Wedle tegorocznych wydatków utrzymanie dworu kosztuje każdego Brytyjczyka 65 pensów.

Pierwsze co przychodzi na myśl, to prestiż. Jednak to za mało. Monarchia zwyczajnie się opłaca. Profesor Qing Wang z Uniwersytetu Warwicka. Ekspert od marketingu, szacuje, że dzięki monarchii Wielka Brytania zarabia 160 mln funtów w eksporcie, szczególnie dóbr luksusowych. Wang podkreśla, że królowa i jej rodzina jest niesamowicie popularna w Chinach. Z badań przeprowadzonych w 15 dużych chińskich między zamożnymi mieszkańcami wynika, że najbardziej z Wielką Brytanią kojarzy im się właśnie monarchia.  

Co więcej, renomowana agencja badająca wartość marek, Brand Finance, wycenił wartość brandu, jaką jest monarchia, na 57 miliardów funtów. Agencja dodaje, że dzięki koronie, brytyjska gospodarka zarabia rocznie 1,144 miliarda funtów. Nie jest tajemnicą, że z pozoru niematerialna i umowna wartość brandów ma przełożenie na wartość finansową.

Donald Trump w czasie kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych chwalił się, że ma majątek sięgający 10 mld dolarów. Tymczasem Forbes oszacował, że realnie wart jest nieco ponad 3 miliardy. Prezydent USA cenił markę, jaką jest jego nazwisko na kolejne 3,3 miliarda.

Bilans stworzony przez Brand Finance wskazuje, że Wielka Brytania po odliczeniu kosztów utrzymania monarchii, zwyczajnie wychodzi na plus.

Przyszłość

Na ile aspekt symboliczny, monarchia jako ostoja trwałości Zjednoczonego Królestwa, jest istotny dla obywateli, trudno powiedzieć. Dwór od dawna nie ma większego wpływu na politykę. Trudno powiedzieć również, czy celebrycki aspekt życia Windsorów, liczne skandale, tajemnice i pewien koloryt wpływa na popularność, czyli również byt monarchii.  

Rodzina królewska jednak nigdzie się nie wybiera. Społeczeństwo jest za jej utrzymaniem, poza tym - monarchia po prostu opłaca się brytyjskiej gospodarce.

YouGov/theconversation.com/dcz

Czytaj także

Królowa Elżbieta II. Jakie są tajemnice monarchini?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 12:03
Panowanie brytyjskiej królowej jest najdłuższe w historii obu brytyjskich monarchii: angielskiej i szkockiej. Portal PolskieRadio.pl zdradza, co warto wiedzieć o długowiecznej królowej.
rozwiń zwiń