X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Janukowycz nie stawił się na rozprawie. "Uchyla się od śledztwa"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 12:25
Proces Wiktora Janukowycza został odłożony do czwartku. Były prezydent jest oskarżony o zdradę stanu.
Audio
  • Wiktor Janukowycz nieobecny na rozprawie. Relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR)
Wiktor Janukowycz
Wiktor JanukowyczFoto: Perkin Oleksii/Shutterstock.com

Posiedzenie trwało pół godziny. Sędziowie podjęli decyzję o odłożeniu posiedzenia ponieważ oskarżony nie pojawił się przed sądem. Nie skorzystał też z możliwości wykorzystania łącza wideo.

Jeżeli w czwartek, 29 czerwca, były prezydent znów zignoruje posiedzenie, wtedy będzie podjęta decyzja o ewentualnym zaocznym procesie. 

Prokuratura zwraca uwagę, że Wiktor Janukowycz już pół roku uchyla się od śledztwa, ukrywa za granicą i jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym.

Z kolei obrońcy twierdzą, że jest jeszcze za wcześnie, aby rozpoczynać zaoczny proces.

Sam Wiktor Janukowycz jest podobno gotowy do wzięcia udziału w posiedzeniu za pomocą łącza wideo, ale tylko jeśli sąd zwróci się w tej sprawie do rosyjskiego Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wcześniej przedstawiciele sądu mówili, że nie mogę tego zrobić ze względu na zaangażowanie strony rosyjskiej w sprawę. Dziś z kolei nie odrzucili takiej możliwości.

Wiktor Janukowycz jest oskarżany o współdziałanie w prowadzeniu agresywnych działań przez Federację Rosyjską. 1 marca 2014, czyli już po zwycięstwie rewolucji godności i ucieczce do Rosji miał się zwrócić do Moskwy o wprowadzenie wojsk na terytorium Ukrainy. O takim liście w 2014 roku mówiły same najwyższe władze Rosji. Trzy lata później już temu zaprzeczały. Ukraińska prokuratura ma jednak jego kopię otrzymaną z ONZ - na forum Rady Bezpieczeństwa pokazywał go rosyjski ambasador przy tej organizacji.

Na razie kijowski sąd rozpatruje tylko sprawę dotyczącą zdrady stanu. Prokuratura przygotowała jednak kolejne oskarżenia dotyczące korupcji i nadużywania władzy, a także przestępstw wobec uczestników rewolucji godności na przełomie 2013 i 2014 roku. W czasie niemal 3 miesięcy protestów zginęło ponad sto osób.

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Janukowycz podejrzany o zdradę, "wezwał wojska Putina". Były prezydent przed sądem zaprzecza, że kazał strzelać na Majdanie

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 22:23
Zdrada państwa, oraz zamach na suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy - takie zarzuty usłyszał ukraiński eksprezydent Wiktor Janukowycz na sali rozpraw kijowskiego sądu. W specjalnym liście napisał do Putina, by wprowadzić wojska na Ukrainę, to doprowadziło do śmierci tysięcy osób i migracji milionów - objaśniał prokurator generalny.
rozwiń zwiń