X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Naukowcy: stres u noworodków może wywoływać późniejszą depresję

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 07:41
Duży stres we wczesnym dzieciństwie może prowadzić do depresji w późniejszym życiu. Wskazują na to badania genetyczne, których wyniki publikuje tygodnik "Science".
Audio
  • Stres u noworodków może wywoływać późniejszą depresję. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Badacze z Kanady i Stanów Zjednoczonych prowadzili badania na myszach. Poddawali je stresującym czynnikom w okresie od drugiego do dwudziestego dnia życia. Te, które były stresowane później, czyli w końcowym noworodkowym, przejawiały w następnych etapach życia wyraźne objawy depresji. 

Wyniki eksperymentu zgadzają się z badaniami prowadzonymi wcześniej na ludziach. Zgodnie z hipotezą małe dzieci narażone na stres są bardziej uwrażliwione na negatywne czynniki - i stąd późniejsza reakcja depresyjna.

Publikujący w "Science" naukowcy zidentyfikowali przy okazji sześć genów, które biorą udział w tych procesach. Zdaniem autorów, dobra wiadomość jest taka, że jest to proces odwracalny, skutkom takiej zaprogramowanej depresji teoretycznie można zatem zapobiec.

kh

Czytaj także

"Jem, piję i rosnę". Książka o zdrowym odżywianiu się... dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 08:48
- Dzieci będą chciały zdrowo się odżywiać, jeśli dostaną prostą i ciekawą informację na ten temat - uważa Joanna Neuhoff-Murawska, dietetyczka z Centrum Zdrowia Dziecka, autorka porad o zdrowym odżywianiu się w Polskim Radiu Dzieciom, znana jako dr Witaminka.
rozwiń zwiń