Mija 20 lat od spotkania Jana Pawła II z góralami. Kard. Dziwisz: jego dziedzictwo zobowiązuje

2017-06-07, 10:54

Mija 20 lat od spotkania Jana Pawła II z góralami. Kard. Dziwisz: jego dziedzictwo zobowiązuje
Msza św. w sanktuarium na Krzeptówkach. Foto: EpiskopatNews/Twitter

Zakopane świętuje 20. rocznicę pobytu Jana Pawła II pod Tatrami. Obecni na zebraniu Episkopatu w Zakopanem biskupi odprawili Mszę św. w rocznicę Eucharystii sprawowanej przez świętego Jana Pawła II pod Wielką Krokwią. Rozpoczyna się drugi dzień obrad Konferencji Episkopatu Polski.

Posłuchaj

Biskupi Mszą św. uczcili 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Zakopanem. Relacja Grzegorza Maciaka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Kazanie wygłosił kardynał Stanisław Dziwisz. Hieracha powiedział, że jesteśmy zobowiązani zachować i przekazać wielkie dziedzictwo Jana Pawła II . Zwrócił także uwagę na niezwykłą zmianę podejścia ludzi do Jana Pawła II. - Wielu przyznaje się, że dawniej po prostu podziwiali papieża Polaka. Dziś rozumieją go i kochają - powiedział kard. Dziwisz.

Podczas homilii kadr. Dziwisz wielokrotnie przywoływał słowa papieża wypowiedziane do rodaków podczas mszy pod Wielką Krokwią 6 czerwca 1997 r.

Kardynał zaznaczył, że szczególnie zostały zapamiętane słowa papieża, odnoszące się do krzyża. Papież wówczas odniósł się w słowach homilii do ponadstuletniego krzyża na Giewoncie, który - jak powiedział - "jest niemym, ale wymownym świadkiem naszych czasów. (...) Ogarnia całą naszą ziemię od Tatr po Bałtyk".

Kard. Dziwisz wspominał słowa Jana Pawła II: - Nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym. Kardynał zaznaczył, że te słowa są nadal aktualne.

Kardynał powiedział podczas homilii, że szczególnie zapamiętano także to, co Jan Paweł II powiedział o krzyżu na Giewoncie pod koniec mszy pod Wielką Krokwią: - Ten krzyż mówi całej Polsce: "sursum corda! – w górę serca!" Trzeba, ażeby cała Polska od Bałtyku aż po Tatry, patrząc w stronę krzyża na Giewoncie, słyszała i powtarzała: "sursum corda".

- Wiemy, że szczególne miejsce w sercu Ojca Świętego zajmowało Podhale i zamieszkujący tę przepiękną krainę lud. Zakopane długo i cierpliwie musiało czekać na jego wizytę, ale doczekało się – mówił kard. Dziwisz.

Podczas uroczystej mszy przypomniano słowa hołdu górali złożonego 20 lat "synowi gór, największemu z rodu Polaków": "Dziękujemy, Ojcze Święty, żeś nas wydostał z czerwonej niewoli, a teraz chcesz i uczysz, jak dom ojczysty, polski, wysprzątać z tego, co hańbi, rujnuje, zniewala, gubi" – powiedział 20 lat temu pod Wielką Krokwią ówczesny burmistrz Zakopanego Adam Bachleda-Curuś.

Mszy św. w intencji Jana Pawła III przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Po modlitwie biskupi rozpoczęli drugi dzień obrad. Będą rozmawiać między innymi o jesiennym narodowym kongresie poświęconym trosce o trzeźwość narodu.

W związku z 20-leciem wizyty papieża w Zakopanem zorganizowano kilka wystaw i wydano okolicznościowe albumy. W sobotę w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym "Księżówka" będzie można zwiedzać apartament, w który zamieszkał Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki.

Ksiądz Lesław Mirek, dyrektor domu rekolekcyjnego "Księżówka", wspomina, że Ojciec Święty nazwał to miejsce małym Watykanem.

W 1997 roku Jan Paweł II przebywał w zakopiańskim domu rekolekcyjnym przez 3 dni. Wcześniej kardynał Karol Wojtyła chętnie spędzał tam okres między Bożym Narodzeniem a Świętem Trzech Króli. Ksiądz Lesław Mirek podkreśla, że wizycie papieża w Zakopanem towarzyszyła szczególna atmosfera. Duchowny przypomina, że mija  dokładnie 20. rocznica mszy pod Wielką Krokwią. - Kiedy po latach oglądamy przekaz filmowy, widzimy jak Jan Paweł II bardzo to przeżywał, jak nawet bardzo opóźniał rozpoczęcie mszy świętej, ciesząc się ze spotkania z góralami i wszystkimi, którzy tu przybyli. Następnego dnia papież udał się na Krzeptówki, by podziękować Pani Fatimskiej za ocalenie po zamachu - wspomina ks. Lesław Mirek.

Ksiądz Lesław Mirek zwraca również uwagę, że 20. rocznica pobytu Jana Pawła II w Zakopanem symbolicznie wiąże się z 100. rocznicą objawień fatimskich. Sanktuarium na Krzeptówkach jest bowiem poświęcone Matce Bożej z Fatimy, wybudowano je jako wotum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 roku. "Będziemy się zawierzać Matce Najświętszej, jej Niepokalanemu Sercu. To wszystko w blasku tamtych wspomnień sprzed 20 lat, kiedy te ziemie, to miasto, ten dom uświęcił papież Jan Paweł II" - powiedział dyrektor "Księżówki".

Wczoraj wieczorem w zakopiańskim sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach biskupi polscy odnowili Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. To najważniejsza część ogólnopolskich obchodów setnej rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie.

pg

Polecane

Wróć do strony głównej