X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Franciszek do księży w Egipcie: nie lękajcie się ciężaru dnia powszedniego

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 21:02
- Bądźcie pozytywną siłą tej ziemi, jej solą i światłem - apelował papież Franciszek do półtora tysiąca katolickich duchownych w Kairze. Spotkanie papieża z pracującymi w Egipcie biskupami, księżmi i seminarzystami było ostatnim punktem pielgrzymki Franciszka do tego kraju. Papież wrócił wieczorem do Rzymu.
Audio
  • Papieska pielgrzymka ze szczególnymi środkami bezpieczeństwa. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
  • - Nie lękajcie się ciężaru dnia powszedniego, ciężaru trudnych okoliczności, jakim niektórzy z was muszą stawić czoło. Jesteście pozytywną siłą, jesteście światłem oraz solą tego społeczeństwa. Jesteście lokomotywą, która ciągnie pociąg naprzód - powiedział papież (IAR)
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/KHALED ELFIQI

Papież apelował, aby katoliccy duchowni nie bali się ciężaru swoich codziennych obowiązków. Wyliczył też pokusy przed którymi przestrzegał, m.in. pokusę zazdrości innym, plotkowania, wywyższania się, indywidualizmu i utraty sensu. Mówił, że chce dodać duchownym otuchy w ich niełatwej pracy.

- Nie lękajcie się ciężaru dnia powszedniego, ciężaru trudnych okoliczności, jakim niektórzy z was muszą stawić czoło. Jesteście pozytywną siłą, jesteście światłem oraz solą tego społeczeństwa. Jesteście lokomotywą, która ciągnie pociąg naprzód - mówił Franciszek.

Społeczność katolicka w Egipcie to zarówno zakonnicy, którzy przyjechali na misje jak i sami Egipcjanie. Ocenia się, że w sumie w całym kraju jest około 200 tysięcy katolików. Część z nich to także koptowie tyle, że przynależący do kościoła rzymskiego.

Renomą i uznaniem cieszą się w Egipcie katolickie szkoły, prowadzone przez zgromadzenia z całego świata. Takich szkół jest około 150.

Korespondencja Wojciecha Cegielskiego z Egiptu

Pielgrzymka papieża do Egiptu

Franciszek przebywa w Egipcie od piątku. Tego dnia spotkał się z muzułmańskimi intelektualistami na renomowanym uniwersytecie Al-Azhar. Zaapelował o wspólną walkę z ekstremistami.

- Z tego kraju, gdzie spotykają się niebo z ziemią i wiara z nauką, powtórzmy wyraźne "nie" wobec każdej formy przemocy zemsty i nienawiści, popełnianej w imię religii lub w imię Boga - powiedział Ojciec Święty.

x-news.pl, RUPTLY

W czasie spotkania z prezydentem Egiptu papież zaapelował o poszanowanie praw mniejszości, a wieczorem złożył hołd ofiarom niedawnych zamachów na koptyjskie kościoły.

Wraz z koptyjskim papieżem Tawadrosem II modlił się za zabitych koptów i deklarował, że ich cierpienie jest także cierpieniem katolików.

Jak relacjonuje z Kairu specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, obaj duchowni podpisali też wspólną deklarację. Na jej mocy kościoły koptyjski i katolicki w Egipcie będą wzajemnie uznawać chrzty swoich wiernych.

W sobotę wieczorem papież wróci do Watykanu.

pp/PAP/IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Papież w Egipcie. Franciszek: nie da się pogodzić wiary z przemocą i nienawiścią

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 01:14
Wspólnie z Wielkim Immamem uniwersytetu Al-Azhar, papież apelował o pokój i o niewykorzystywanie religii do celów politycznych. Franciszek apelował o otwartość chrześcijan i muzułmanów na siebie nawzajem i o budowanie dialogu. Papież podkreślił, że przemoc dokonywana w imię Boga bezcześci jego imię.
rozwiń zwiń