Orlen Warsaw Maraton dobiega końca. Kenijczyk ze złotem, Polak na podium

2017-04-23, 13:09

Zwycięzca Kenijczyk Felix Kimutai na mecie Orlen Warsaw Marathon, 23 bm. w Warszawie.Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Zwycięzcą tegorocznego maratonu jest Kenijczyk Felix Kimutai. Dystans 42,195 km pokonał w czasie 2 godzin 10 minut i 34 sekund. Drugie miejsce zajął również Kenijczyk Alex Saekwo uzyskując czas 2 godzin 12 minut i jedną sekundę. Podium zamknął Polak Artur Kozłowski z czasem 2 godzin 12 i 38 sekund - jednocześnie obronił tytuł mistrza Polski.

Kenijczyk Felix Kimutai powiedział że to jego życiowy rekord, a w biegu przeszkadzał mu jedynie wiatr (IAR)
+

Pierwszą kobietą na mecie była Białorusinka Nastassia Iwanowa, która dobiegła na błonia w 2 godziny 28 minut 42 sekundy.

To piąta edycja Orlen Warsaw Marathon. Bieg rozpoczął się o godzinie 9.00 przed Stadionem Narodowym. W ramach wydarzenia organizowane są również 87. Mistrzostwa Polski w Maratonie Mężczyzn. Organizatorzy spodziewają się, że najwięcej maratończyków ukończy bieg do 13.30. Limit czasu na pokonanie całego dystansu 42,195 km wynosi 5 godzin i 30 minut.

W Biegu Oshee na 10 km zwyciężyli Dmytro Łaszyn z Ukrainy – 29.02 i Swietłana Kudelisz z Białorusi – 33.12. Najlepsi z Polaków: piąty Szymon Kulka (ULKS Lipinki) - 29.12 i druga Katarzyna Kowalska (LKS Vectra Włocławek) - 33.20.

W półmaratonie osób niepełnosprawnych, które rywalizowały na hanbike'ach, najszybciej trasę 21,097 km pokonali Rafał Wilk (Stal Rzeszów) w 31.32 i Słowaczka Anna Oroszowa w 42.47.

W niedzielnych zawodach udział wzięło w sumie ok. 17 tys. osób. Startem była rekordzistka świata i mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk, a medale na mecie wręczał m.in. utytułowany dyskobol Piotr Małachowski.

Imprezie przez cały weekend towarzyszą poboczne wydarzenia związane ze sportem i zdrowym trybem życia.